közlenmiş patlıcan salatası
artizan in the kitchen

Etli taze bakla

etli taze bakla

aslında tarife "mevsimin en taze sebzelerinden biri de bakla" diye başlamayı düşünüyordum ama internetten tam mevsimini ararken engin akın'ın bakla ve enginar başlıklı harika yazısını bulunca onun linkini vermeyi daha uygun buldum... (yazıyı okumak için siteye üye olmak gerekiyor...)

malzemeler:

 • yarım kg taze bakla
 • 1 limonunun suyu
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 litre soğuk su
 • 2 baş soğan
 • yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 200 gr kıyma
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • kaynar su
 • 1 kesme şeker
 • tuz
 • yarım demet kıyılmış dereotu

hazırlanması: 

 1. baklaların kılçıklarını ayırıp yıkayın ve herbirini ikiye bölün.  
 2. genişce bir kaseye yarım limon suyu, 1 yemek kaşığı un ve 1 litre soğuk su koyun. baklaları bu suyun içinde bekletin.
 3. 2 soğanı yemeklik doğrayıp tencereye alın. yarım çay bardağı zeytinyağı ve 200 gr kıyma ile birlikte kıyma bıraktığı suyu çekene kadar kavurun. tencereye 1 yemek kaşığı domates salçası ekleyip 1-2 defa çevirin.
 4. baklaları süzgeçle kaseden çıkarıp tencereye ekleyin. 2-3 dakika kavurun. üzerlerine çıkacak kadar kaynar su ekleyin. yarım limon suyunu ve 1 kesme şekeri de tencereye ilave edin.
 5. tencerenin ağzını alüminyum folyo ile kapatıp, arasıra kontrol ederek, yarım saat-45 dakika pişirin. pişmesine yakın tuzu ve kıyılmış dereotunu ekleyin.
 6. piştikten sonra 10 dakika dinlendirip yoğurtla servis yapın. not: benim fotoğrafla ilgili en sevdiğim ayrıntı annemin tencereyi yerleştirirken "senin için yıllardır kullanmadığım tenceremi çıkarttım" demesiydi...

Comments

merhaba hatice hanım;ben sizin sitenizi sürekli takip ediyorum..çalişan biri olduğum için pek yemek yapmaya fırsatım olmuyor.ve yorgun geldiğim bir gün yine..canım bakla yemek istedi. sebze yemği yapmak istedim değişiklik olsun diye..ve tarifini harfi harfi uyguladım..2.yapışım ama malsef istediğim sonucu alamdım.pişmedi..nefret ettim artık yemin ettim pişirmemeye.acaba sorun neydi anlamadım..artı mevsimi baklanın. sizin tarifinizde uyguladım... ama yapacagıma yapmayacagıma pişman oldum.artı misafirlerimde vardı... yani siz düşünün nasıl rezil olduğumu...

siteniz çok güzel tebrikler.tarif güzele benziyor bugün deneyeceğim,sonuc yarın yazıcam inş:))

Selam! Benim için çok yararlı site tarifleriniz harika!sayenizde hayatımda ilk kez çok kötü baktığım baklayı pişirdim ve de yedim ,süperdi.Ayrıca bakla parkinson hastalarınada çok iyi geliyormuş, beyine dopamin üretiyormuş.Sayenizde parkinson hastası teyzeme baklayı sevdirdim.ÇOK TEŞEKKÜLER TÜM EMEĞİ GEÇENLER. TEŞEKKÜRLER HATİCE HANIM!!!!

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)