Bahçıvan kebabı
fındıklı ve tarçınlı kurabiye

taze fesleğenli ve kekikli sandviç

fesleğenli ve kekikli sandviç

bizim yemek kültürümüzde otlar sadece kurutularak kullanılıyorlar. bu yüzden geçen gün marketten aldığım taze fesleğen ve kekikle birşeyler yapmaya çalıştığımı gören annem muhtemelen "garip yemek deneylerimden" birini yaptığımı düşünmüştür. ama benim eski deneylerimin aksine bu sandviç çok lezzetli oldu. bu aralar okuduğum yemek kitabında bir malzemeyi kullanmaya başlamadan önce mutlaka tatmanız gerektiği ve gereken eklemeleri düşünerek küçük deneylere girişmenizin önemi anlatılıyordu. ben de taze iken bu kadar acı (ama bir o kadar da güzel kokulu) olabileceğini düşünmediğim kekiği tattıktan sonra acılığı gitsin diye fesleğenle ve bir parça sarımsakla birlikte zeytinyağında beklettim. deneyim yazarın haklılığını kanıtlar neticedeydi.

malzemeler:

 • 2-3 yaprak taze fesleğen
 • 1-2 dal taze kekik
 • 1 diş sarımsak
 • 2-3 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • büyük bir dilim kepekli baget ekmek
 • 2 ince dilim beyaz peynir
 • yarım sap taze soğan
 • yarım sivribiber
 • yarım dolmalık kırmızı biber
 • 3 siyah zeytin

hazırlanması:

 1. sarımsağı dövün (veya ince ince doğrayın). fesleğen ve kekikle birlikte bir kaseye alıp üzerlerine zeytinyağı dökün. ara sıra karıştırarak birkaç dakika bekletin.
 2. kepekli ekmeği kızartın. içine iki ince dilim beyaz peyniri koyup arasıra doğranmış taze soğanı, biberleri ve zeytinleri yerleşitin. bunların üzerine fesleğen ve kekikli karışımı yerleştirin.
 3. ekmeğin üzerine iyice bastırıp servis yapın... 1 kişilik

Comments

merhaba,ben baharat ve otlara çok meraklıyım.Fakat kulladığım baharatlar bir kaçı dışında klasik.Yemeklerde kullandığınız farklı baharatları paylaşırsanız sevinirim.

Sevgili hatice tekrar merhaba,şu anda taze fesleğenli kekikli sandeviç tarifini denedim bir harika tam mideme ilaç.Teşekkürler.

Merhabalar,
Eski tariflerini okurken Funda hanim'in verdigi pesto sosunu gordum. Kesinlikle tavsiye ediyorum, hic pisman olmayacaksin. Eger denersen bizim damak zevkimize daha uygun olmasi icin sarmisagini bol tutmani oneririm. Ben kendi damak tadima uygun olarak onceden pekcok cevizi yagda kavurark da pesto sosuna ekliyorum, hatta bazen fistik yerine sadece cevizi kullaniyorum.
sevgiler
aysu

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)