dört mevsim keki
sakızlı muhallebi kupları

Kalburabastı

kalburabastı

tarif annemin arkadaşı emine teyze'ye ait. bu tatlıyı yaparken emine teyze'nin yaptığı gibi cevizi hamura karıştırabilir ya da annemin yaptığı gibi cevizi hamurun ortasına yerleştirebilirsiniz.

Malzemeler:

 

hamur malzemeleri:

 

 • 1 paket yumuşak margarin
 • 3 su bardağı un
 • 1 veya 2 kaşık yoğurt
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 yumurta
 • 1 paket kabartma tozu


içine:

 

 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi


şerbet 

 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 2,5 su bardağı su
 • 1/4 limonun suyu

şerbetin:

 1.  2,5 su bardağı suyu ve 2,5 su bardağı şekeri tencereye alın. kaynamaya başladıktan 10-15 dakika sonra 1/4 limon suyunu ekleyin. bir taşım daha kaynatıp soğumaya bırakın.

hamurun:

 1. 1 paket yumuşak margarin ile 3 su bardağı unu birbirine yedirin. bu karışıma sırayla 1-2 kaşık yoğurt, 2 yemek kaşığı sıvıyağ, 1 yumurta ve 1 paket kabartma tozu ekleyerek hamur yapın. bu hamurun üzerini bezle örterek 10 dakika dinlendirin.
 2. hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alın. bu parçaları bir kevgirin üzerinde elinizle bastırarak avcunuzun ortası kadar açın. hamurun içine 1 tatlı kaşığı ceviz koyun ve her iki ucunu birbirinin üzerine getirin.
 3. kalburabastıları katlanan kısmı altta kalacak şekilde fırın tepsisine aralıklı olarak dizin. 180C'de 10-15 dakika pişirin. sonra ısıyı 200C'ye getirip üzerinin kızarmasını bekleyin. üzerleri kızarınca fırından çıkarın. sıcak tatlıların üzerine soğumuş şerbeti dökün.

Comments

yufkali kadayifi denedim ama satin aldigim yufka sacyufka oldugundan rulo yapmakta cok zorlandim.tadi güzel ama sekil olarak pek ecis bücüs birseyler oldular ama yendi,Kalburabasti annem yapardi 3türlü malzeme koyardi.ama simdi hatirlamiyorum bildigim küllü su ve zeytinyagi
rengi bundan dolayi daha koyu oluyordu.genede eskiye götürdünüz tsk gönül almanya

Dun 01.11.2005 ben bayrama iki gun kala baklava yaptim ve hosuma gitti az geldigini dusundum ve baska bir tatli daha yapmaya karar verdim ve sitenizi tikladim portakalagacini yazdan beri biliyorum ve bildigimede seviniyorum burdan aldigim her tarif guzel oluyor en son aldigim tarif kalburabasti cok guzel oldu ve hafifti agir bir tatli olmadi hatice hanim ellerinize ve yureginize saglik bize bu guzel tarifleri ulastirdiginiz icin sizleri kucak dolusu öpüyorum ailece ramazan bayraminizi icten kutluyorum

bu güne kadar ben hep seni aramışım meğer ne çok vakit kaybetmişim

ellerine sağlık

şimdi yapıcam eşim beğenirse bilki bayram erken geldi bize

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)