dört mevsim keki
sakızlı muhallebi kupları

Kalburabastı

kalburabastı

tarif annemin arkadaşı emine teyze'ye ait. bu tatlıyı yaparken emine teyze'nin yaptığı gibi cevizi hamura karıştırabilir ya da annemin yaptığı gibi cevizi hamurun ortasına yerleştirebilirsiniz.

Malzemeler:

 

hamur malzemeleri:

 

 • 1 paket yumuşak margarin
 • 3 su bardağı un
 • 1 veya 2 kaşık yoğurt
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 yumurta
 • 1 paket kabartma tozu


içine:

 

 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi


şerbet 

 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 2,5 su bardağı su
 • 1/4 limonun suyu

şerbetin:

 1.  2,5 su bardağı suyu ve 2,5 su bardağı şekeri tencereye alın. kaynamaya başladıktan 10-15 dakika sonra 1/4 limon suyunu ekleyin. bir taşım daha kaynatıp soğumaya bırakın.

hamurun:

 1. 1 paket yumuşak margarin ile 3 su bardağı unu birbirine yedirin. bu karışıma sırayla 1-2 kaşık yoğurt, 2 yemek kaşığı sıvıyağ, 1 yumurta ve 1 paket kabartma tozu ekleyerek hamur yapın. bu hamurun üzerini bezle örterek 10 dakika dinlendirin.
 2. hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alın. bu parçaları bir kevgirin üzerinde elinizle bastırarak avcunuzun ortası kadar açın. hamurun içine 1 tatlı kaşığı ceviz koyun ve her iki ucunu birbirinin üzerine getirin.
 3. kalburabastıları katlanan kısmı altta kalacak şekilde fırın tepsisine aralıklı olarak dizin. 180C'de 10-15 dakika pişirin. sonra ısıyı 200C'ye getirip üzerinin kızarmasını bekleyin. üzerleri kızarınca fırından çıkarın. sıcak tatlıların üzerine soğumuş şerbeti dökün.

Comments

Benimki kalbura basmadan gecti, yani kalbursuz,kevgirsiz, elimle açıp ortasına ceviz koyup ters kapattım. Diğer herşey aynı. Şekli çok cafcaflı olmasa da tadı çok güzeldi. Serbeti döktükten 15 dk sonra kapanmış olan fırının içine soktum tüm şerbeti çekti. Benim gibi kalbura basamayanlara duyurulur. Bir de pişince olmasını istediğiniz boyuttan küçük yapın pişince büyüyorlar. Tarifi veren, yazan, ileten herkes sağolsun. Tatlı uzmanı olanlar bile çok beğendi tadını

Su anda mutfakta kalburabastinin serbetini emmesini bekliyorum tadina bakip uyumak istiyorum görünüsü cok güzel tadindan zaten hic süphem yok.Tatliyi yarin Alman arkadasimin oglunun dogum günü icin yaptim her zamanki gibi Türk Tatlilarina ve yemeklerine bayilacaklarini biliyorum.Siteyi bana tavsiye eden kuzenim NERGIS'e sonsuz tesekkürler.Hatice hanim siz ve AILENIZ IYIKI VARSINIZ:

merhaba becerikli hanımlar kalburabastının küllü suyla yoğrulmuşunu yedim inanılmaz güzel ve kıtır oluyor aynı mahlepli kurabiye gibi.Sizde küllü suyla yoğurun bildiğim kadarıyla aktarda satılıyormuş.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)