dört mevsim keki
sakızlı muhallebi kupları

Kalburabastı

kalburabastı

tarif annemin arkadaşı emine teyze'ye ait. bu tatlıyı yaparken emine teyze'nin yaptığı gibi cevizi hamura karıştırabilir ya da annemin yaptığı gibi cevizi hamurun ortasına yerleştirebilirsiniz.

Malzemeler:

 

hamur malzemeleri:

 

 • 1 paket yumuşak margarin
 • 3 su bardağı un
 • 1 veya 2 kaşık yoğurt
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 yumurta
 • 1 paket kabartma tozu


içine:

 

 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi


şerbet 

 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 2,5 su bardağı su
 • 1/4 limonun suyu

şerbetin:

 1.  2,5 su bardağı suyu ve 2,5 su bardağı şekeri tencereye alın. kaynamaya başladıktan 10-15 dakika sonra 1/4 limon suyunu ekleyin. bir taşım daha kaynatıp soğumaya bırakın.

hamurun:

 1. 1 paket yumuşak margarin ile 3 su bardağı unu birbirine yedirin. bu karışıma sırayla 1-2 kaşık yoğurt, 2 yemek kaşığı sıvıyağ, 1 yumurta ve 1 paket kabartma tozu ekleyerek hamur yapın. bu hamurun üzerini bezle örterek 10 dakika dinlendirin.
 2. hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alın. bu parçaları bir kevgirin üzerinde elinizle bastırarak avcunuzun ortası kadar açın. hamurun içine 1 tatlı kaşığı ceviz koyun ve her iki ucunu birbirinin üzerine getirin.
 3. kalburabastıları katlanan kısmı altta kalacak şekilde fırın tepsisine aralıklı olarak dizin. 180C'de 10-15 dakika pişirin. sonra ısıyı 200C'ye getirip üzerinin kızarmasını bekleyin. üzerleri kızarınca fırından çıkarın. sıcak tatlıların üzerine soğumuş şerbeti dökün.

Comments

selamlar,
tatlınızı bayramdan önce yaptım. tadı hoşumuza gitti ama biraz kalın açtığım için yumuşak olmuştu. tabi şikayetlerdeki gibi şeklide fırında kabarınca bozulmuştu. Bayram tatlısı olarak kalbura bastıyı belirlediğim için birkaç küçük hile kullanarak hariiiiiiikkkkkkaaaaaaa bir tatlıyı tarif defterime kayıt ettim.Ceviz büyüklüğünde parcalar kopardım ve epeyce ince bir şekilde avucumda tam yuvarlak değilde badem şeklinde açtım. Evde bir patates ezeceği vardı. Onun ucundaki plastik şekilli şeyi yerinden söktüm. elimde açtığım hamuru onun üzerine bastırdım. tam ortasına baştan başa iri kıyım cevizi bolca döşedim. Daha sonra uçlarını tam üstüste gelmeyecek şekilde birleştirdim. Ters çevirip fırına verdim. Fırında da baklavayı kurutmak için uyguladığım yöntemi uyguladım. Önce 120 - 130- 150 -160 derecelerde dinlendire dinlendire pişirdim. Fırından çıkınca da biraz suyunu uçurduğum yani biraz koyulaştırdığım şerbete attım. onar dakika aralıklarla alt üst yaptım.Eğer benim gibi sert bir tatlı arıyorsanız bu tatlı süperr oldu.

merhabalar sitenizi bende yeni kesfettim bu tarifiniz cok hosuma gitti aceba margarin 250 gr mi olacak cevaplarsaniz sevinirim

slm tariflerini begeniyoruz ve ben senin yemeklerini büyük zevkle yapiyorum kalbura bastiyida denedik misafirlerimin cok hosuna gitti herkes cok begendi ama ben üstünün seklini tutturamiyorum ben kevgirde olmuyor baska bir alternatifi yokmu?? yardimci olursaniz sevinirim.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)