dört mevsim keki
sakızlı muhallebi kupları

Kalburabastı

kalburabastı

tarif annemin arkadaşı emine teyze'ye ait. bu tatlıyı yaparken emine teyze'nin yaptığı gibi cevizi hamura karıştırabilir ya da annemin yaptığı gibi cevizi hamurun ortasına yerleştirebilirsiniz.

Malzemeler:

 

hamur malzemeleri:

 

 • 1 paket yumuşak margarin
 • 3 su bardağı un
 • 1 veya 2 kaşık yoğurt
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 yumurta
 • 1 paket kabartma tozu


içine:

 

 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi


şerbet 

 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 2,5 su bardağı su
 • 1/4 limonun suyu

şerbetin:

 1.  2,5 su bardağı suyu ve 2,5 su bardağı şekeri tencereye alın. kaynamaya başladıktan 10-15 dakika sonra 1/4 limon suyunu ekleyin. bir taşım daha kaynatıp soğumaya bırakın.

hamurun:

 1. 1 paket yumuşak margarin ile 3 su bardağı unu birbirine yedirin. bu karışıma sırayla 1-2 kaşık yoğurt, 2 yemek kaşığı sıvıyağ, 1 yumurta ve 1 paket kabartma tozu ekleyerek hamur yapın. bu hamurun üzerini bezle örterek 10 dakika dinlendirin.
 2. hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alın. bu parçaları bir kevgirin üzerinde elinizle bastırarak avcunuzun ortası kadar açın. hamurun içine 1 tatlı kaşığı ceviz koyun ve her iki ucunu birbirinin üzerine getirin.
 3. kalburabastıları katlanan kısmı altta kalacak şekilde fırın tepsisine aralıklı olarak dizin. 180C'de 10-15 dakika pişirin. sonra ısıyı 200C'ye getirip üzerinin kızarmasını bekleyin. üzerleri kızarınca fırından çıkarın. sıcak tatlıların üzerine soğumuş şerbeti dökün.

Comments

merhaba hanımlar,
Sizlere çok uzak bir diyardan sesleniyorum.( Lyon-Fransa!Dan) Hanım kızlarım, mutfakta muvaffakiyet içün öncelikle eşinizle aranızın iyi olması elzemdir. Çünkü, malumunuzdur ki, erkeğpin gönlüne giden yol midesinden geçmektedir. Mesela ben rahmetli eşim Muzaffer beyefendiyle, yukarıdaki tarif sayesinde tanışmıştım. Biz buna Anadolu'da Hurma tatlısı deriz. Bir bayram günü yapmıştık. Onlar komşumuzdu. Tanışmaızda güzel bir anısı vardır.

Mübeccel Demir
Emekli Öğretmen

Layla, ellerine sağlık, annenlerin beğenmesine de çok sevindim. (anneler beğenince sanki çok daha güzelmiş gibi geliyor bana da)

merhaba hatice ben yine layla,
dün kalbura bastiyi cok olacak korkusuyla yinede yaptim. tadi bir harika olusundan annemlerede götürdüm, onlarda cok begendiler. daha önceki kalbura basti tariflerimi atsammi diye düsünüyorum.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)