mozaik pasta
yemek fotoğrafı çekim teknikleri

kafesli tart

kafesli tart

teyzemin tariflerinden ikincisi; kafesli tart. tartın arasına yaydığınız elmalı içe isterseniz bir miktar marmelat ya da pudra şekeri de ekleyebilirsiniz. ama teyzem eklemediği için ben de malzemelere yazmadım. (annem çektiğim fotoğrafa bakarken "hatice, bu h harfine benziyor, bunu koy siteye" diyordu...)

hamur malzemeleri:

  • 2,5 su bardağı un
  • 150 gr margarin, oda sıcaklığında
  • yarım su bardağı toz şeker
  • yarım paketten biraz fazla kabartma tozu
  • 2 yumurtanın sarısı
içi
  • 3 orta boy elma
  • yarım su bardağı toz şeker
  • yarım su bardağı fındık, irice dövülmüş
  • 1 tatlı kaşığı tarçın

hazırlanması:

1. 3 elmanın kabuklarını soyup rendeleyin. bir tavaya elmaları ve yarım su bardağı toz şekeri ekleyip pişirin.

2. pişince yarım su bardağı fındık ve 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyip karıştırın. soğumaya bırakın.

3. unu geniş bir kaba koyun. ortasını açıp 150 gr margarini, yarım su bardağı toz şekeri, yarım paketten biraz fazla kabartma tozunu ve 2 yumurtanın sarısını ekleyin. tüm malzemeleri karıştırıp yoğurun.

4. hamuru iki parçaya bölün. parçalardan birini merdaneyle açıp, margarinle yağlayıp un serptiğiniz 25-30 cm çapındaki yuvarlak bir borcama yayın. hamurun kenarlarını hafifçe yükseltin. (üzerine koyacağınız elma rendesi borcama değmesin, değerse kalıptan çıkarmanız zor olacaktır)

5. elmalı malzemeyi hamurun üzerine yayın. kalan hamuru merdaneyle oldukça ince açın. (0,3 mm) hamurdan yarım santim genişliğinde şeritler kesin. bu şeritleri elmaların üzerine bir kafes örecek şekilde yerleştirin.

6. tartınızı önceden ısınmış 180C fırında şeritlerin üzeri pembeleşene kadar pişirin.

Comments

merhaba hatice abla senin sessiz bir takipcindim ta ki bugüne kadar =)ramazan girmeden önce arkadaşlarımın nerden aklına estiyse benim tart yapabileceğim fikrine kapılmışlar, illa istediler bende bozuntuya vermeyip bu tarifin şeftalili versiyonu yapmıştım. pişer pişmez hemen aldığım gibi gittim ama lezzetinden emin olamadığım için korkuttu beni. ve muhteşemdi. ilk defa yaptım.hamur konusunda bir tek ben sıkıntı yaşadım sanmıştım ama demek ki parçalanması herkesde olmuş bende de oldu kalıba yayamadım koptu. ama lezzeti kesinlikle süper bi hamur =)

hatice hanım bende aynen Nur'un sölediklerine katılıyorum benim hamur da paramparça oldu kesinlikle açamadım parça parça tepsiye koyup birleştirdim puzzle gibi :)) neden böle oldu acaba anlamadım ama bu arada pişince çok güzel oldu hamur kötü olsa da....

merhabalar,geçenlerde elmalı tart tarifi ararken szinkinde rastladım site güzel ve güvenilir görünüyordu.sizin tarifinize harfiyen uyarak yaptım maalesef çok başarısız oldu.belkide olması gereken oydu fakat ben çok başarılı bulamadım.aynen un kurabiyesi hamuru gibi oldu ve hamuruma şekil verirken özellikle o kafes kısmına çok zorlandım hatta veremedm çünkü hamur paramparça oluyordu bende kafes falan yapmayıp düz bir şekilde fırına verdim.yemek konusunda çok kötü değilmdr hatta kendi çapımda iyi sayılırım.bu şekilde olması normal mi yani verdiğinz tarifin özelliği böyle miydi.şimdiden teşekkür ederim.umarım cevaplayıp yayınlarsınız

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)