Domateslere doldurulmuş mayonezli salata
anneannemin ıspanak kavurması

Karalahana dolması

karalahana dolması

karalahanayı aslında en güzel naciye teyze yapıyormuş. annem de onu taklit ettiğini söylüyor...

malzemeler:

 • iç malzemeleri1,5 su bardağı pirinç
 • 4 baş kuru soğan
 • 250 gr kıyma
 • 1 yemek kaşığı kuru nane
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • arzuya göre 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 su bardağı doğranmış maydanoz
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • ayrıca2 demet (yaklaşık 1 kg) karalahana
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • yarım çay bardağı sıvıyağ
 • kaynamış su

hazırlanması: 

 1.  büyükçe bir tencerenin yarısına kadar su doldurup ateşe koyun, kaynamasını bekleyin. bu arada lahanaların sap kısımlarını biraz kesip demetleri ayırın. yaprakları teker teker yıkayın.
 2.  kaynayan suya 1 tatlı kaşığı tuz atın. yıkamış olduğunuz yapraklarının tamamını kaynayan suya koyun. koyar koymaz yaprakları kevgirle alt üst edin. (hepsini aynı anda ters yüz etmelisiniz) 2 dakika sonra tenceredeki suyu süzün. karalahanaların soğumasını bekleyin.  
 3. karalahanalar soğurken 1,5 su bardağı pirinci iyice yıkayın. 4 adet soğanı yemeklik doğrayın. iç malzemelerinin tamamını sırasıyla ilave ederek geniş bir kapta karıştırın.
 4.  soğuyan her bir yaprağı avucunuzun ortasına alıp yaprağın damar kısmını bıçak yardımıyla sapından başlayarak hafifçe alın. (yaprağın yırtılmamasına dikkat edin.) yaprakların içine birer tatlı kaşığı iç malzemeden koyun. yaprakların iki yanını kapatıp rulo şeklinde sarın. (dolmaların kısa ve -annemin tabiriyle- tombiş olmaları gerekiyor)  
 5. geniş ve yayvan bir tencerenin dibine 2-3 karalahana yaprağı serin. sardığınız dolmaları tencereye dağınık bir biçimde yerleştirin. dolmaların üzerini birkaç yaprakla kapatın ve yarım çay bardağı sıvıyağı gezdirin. en üste tencerenin genişliğinde bir tabak kapatın ve dolmaların hizasında kaynamış su ekleyin. tencerenin kapağını kapatıp yüksek ateşe koyun. su kaynamaya başlayınca ateşi kısın ve pirinçler yumuşayana kadar pişirin. (yaklaşık yarım saat) not: karalahanayı seçerken küçük yapraklıları tercih edin. aksi taktirde yaprakları ikiye veya üçe bölmeniz gerekebilir.

Comments

Bir karadenizli olarak belki ufak bir ipucu verebilirim bu dolmayla ilgili. Annem dolmaları tencereye dizdikten sonra ayrı bir tencerede soğanı kavurur. Biberli salçalı karışımın üstüne dolmaya ekleyeceği sıcak suyu ilave eder. sonra o soslu suyu dolmaların üzerine döker. Aksi takdirde tatlı olmazmış. Dolmanın püf noktası buymuş:)

karalahana sarmasi cok harika gorunuyor .yalniz karalahana sarmasina et yerine bulgur daha cok yakisiyor tabii bu benim fikrim .ama yalniz bulgur deyil pirincle birlikte az miktarda bulgur.

merhabalar.ben kendim azeriyim ,ama Türkiyede yaşiyorum..Sitenizi devamlı izliyorum,her defa da yeni bir şeyler buluyorum.Bu karalahana dolmasını bizim Azerbeycanda hiç yapmıyorlar da diye bilirim.Ben denedim,eşim ve ailem de çok beyendi.Ellerinize saglık,bizlere yardımcı oldugunuz için çok tesekkur ederim...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)