çilekli meybuz
haşhaşlı çörek

ıslak kek

ıslak kek

sibel'in birkaç gün önce verdiği tarifi nihayet dün akşam denedim ve herkesinki gibi benim kekim de çok lezzetli oldu. hatta bu sabah keki zorla denettiğim erkek kardeşim bile "abla, nefis olmuş!" dedi. tarif yorumlar arasında kaybolmasın diye yeni bir başlıkla yazmayı uygun buldum. sibel tarifin için çok teşekkürler!

malzemeler:

  • 4 yumurta
  • 2 su bardağı şeker
  • 2 çorba kaşığı kakao
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı un
  • kabartma tozu
  • vanilya
  • 1 su bardağı vişne suyu

hazırlanması:

1. 4 yumurtayı, 2 su bardağı şeker, 2 çorba kaşığı kakao, 1 su bardağı süt ve 1 su bardağı sıvı yağ ile karıştırın. bu karışımdan bir su bardağı ayırın.

2. kalan karışıma 1 su bardağı un, kabartma tozu ve vanilya ekleyip karıştırın. (ben önce un ve vanilyayı ekleyip karıştırdım, ardından kabartma tozunu ilave edip düşük hızda bir-iki kez daha karıştırdım.)

3. kek malzemenizi kare borcama dökün, 180C'de 50 dakika pişirin. pişince fırını kapatın, üzerine vişne suyunu döküp, 3-5 dakika çekmesini sağlayın. vişne suyunu çekince ayırdığınız sütlü-kakaolu karışımı kekin üzerine dökün. keki kapalı fırına tekrar koyup harcı fırının ısısıyla çekmesini sağlayın.

4. isterseniz üzerine krem şanti sürerek servis yapın.

Comments

mükemmel bir tatlı oldu, paylaşımınız için teşekkürler. ilk başta tutmayacağı konusunda endişelerim vardı ama boşa çıktı. yumuşacık ve gerçekten ıslak bir kek oldu. eşim de ben de bayıldık. hayatımda yediğim ve yaptığım en güzel ıslak kekti:))

slm ilk defa kek yapıyorum ve sizin tarifinizle.önemli misafirlerime ikram edicem.inşallah beni utandırmaz:)

bu tarifi bende denedim ilk yaptığımda çok güzel oldu vişne suyu çok güzel bi tat verdi. Ama 2. denememde vişne suyu keki vıcık vıcık yaptı.Tarif aynı olmasına rağmen. Bende artık bu keki vişne suyu koymadan yapıyorum kıvam herzaman tutuyor tat olarakta çok farklı olmuyor.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)