kuru yemişli yoğurt
Sebzeli bulgur pilavı

beşamel soslu tavuklu börek

beşamel soslu tavuklu börek

geçen haftalarda teyzeme gittiğimizde bize kafesli tart ve mozaik pasta ile birlikte bir de beşamel soslu tavuklu börek yapmıştı. geçen cumartesi teyzeme telefon edip tarifini aldım ve bu böreği yaptım. bu böreğin iyi tarafı yaptıktan sonra üzerini streçleyerek buzdolabına koyarsanız birkaç gün dayanabilmesi. böylece yiyeceğiniz zaman sudan ve galete unundan geçirip fırında pişirebilirsiniz. tarifte geçen galete ununu bulamayınca ben evdeki bayat ekmek içlerini rondodan geçirip onları kullandım...

malzemeler:

 • 3 adet tavuk göğsü (ya da 1 tavuk göğsü + 2 but)
 • tuz
 • karabiber
 • 1,5 çorba kaşığı tereyağı
 • 3 çorba kaşığı un
 • 1 su bardağı süt
 • 4 yufka
 • su
 • zeytinyağı

hazırlanması:

 1. tavuk etlerini haşlayın. haşlandıktan sonra hepsini didikleyip tuz ve karabiberle karıştırın.
 2. beşamel sosu hazırlamak için tereyağını eritin. unu ekleyip birkaç dakika kavurun. sütü azar azar ekleyin. biraz tuz ekleyin. çırpma teliyle karışım yoğunlaşana kadar pişirin. arasıra karıştırarak oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. ılınınca sosu tavuk etleriyle karıştırın.
 3. yufkalardan birini serin. üzerine su ve zeytinyağı karışımını fırça yardımıyla sürün. diğer yufkayı bunun üzerine koyun. üstüste iki yufkayı 12 eşit parçaya bölün. her bir parçanın geniş tarafına tavuklu içten bir miktar koyun. geniş bir sigara böreği sarar gibi sarın. böreğin ucuna fırçayla su+zeytinyağı sürün. aynı işlemi kalan iki yufka için de yapın. (eğer böreği pişirmeyecekseniz bu aşamada streçleyip buzdolabına koyun.)
 4. 2 ayrı tabağa su ve galete unu koyun. böreklerin her iki tarafını suda ıslatıp galete ununa bulayın. börekleri yağlanmış tepsiye dizin.
 5. önceden ısıtılmış 200C fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.

Comments

hatice hanım merhabalar dün akşam bu böreği denedim güzel oldu ama yine de bazı sorunlar var paylaşmak istedim.beşamal sosum koyu oldu,börekleri sadece yağ-su karışımına batırınca güzel kızarmıyorlar ve sert oluyorlar,bu yüzden yeni deneyenlere tavsiyem yoğurt-yağ-yumurta karışımına batırıp sonra galeteya batırmaları sanki daha kızardı ve lezzetli oldu.ara ara tariflerinizi deniyorum çok güzel bir site teşekkürler.

yarın misafirlerime deniycem,çok güzel oldugunu düşünüyorum.ellerinize sağlık

Hay Allah razı olsun Haticecim senden. Önümüzdeki pazartesi büyük oğlumun okulundaki ikindi kahvaltısını benim hazırlamam gerekiyo ve tavuklu börek istemişlerdi. Bende tarif arıyodum. Tevafuk oldu yani. Bende bu tarz birşey yapmayı düşünmüştüm ama beşamel sosla birleştirmek hiç aklıma gelmedi. Bende bu böreğin yufkalarını üstüste değilde, önce bitanesini yağlıyorum yağladığım yufkayı ikiye katlıyorum sonra 6 ya bölüyorum. Bide galeta unuyla hiç denemedim. Ben suda ıslatıp üzerine yumurta sürüp çörek otu ve susam serpip öyle yapıyorum. Bu tarifi mutlaka yapıcam. Gelen tepkileri seninle paylaşıcam.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)