aynı renkler, farklı tonlar
ev yapımı vişne suyu & meyveli buzlu çay

limonlu cheesecake

cheesecake

evde cheesecake'i tek seven ben olduğum için ancak altı ayda bir yapabiliyorum. dün akşam da living dergisinin mayıs 2004 sayısından "no bake cheesecake" başlıklı tarifi denedim. başlığından da anlaşılacağı gibi bu tarifin en iyi tarafı pişirmeye gerek olmadan yarım saat içinde hazırlanması. (+1,5 saatlik bekleme süresi hariç) ben tarife göre 1,5 paket burçak bisküvi ve elimdeki tek kalıp olan büyük kek kalıbını kullandım. bu yüzden tabanı biraz ince oldu. gelecek sefere orta boy kalıp ve 2 paket bisküvi kullanarak tabanı kalınlaştırmayı düşünüyorum. (muhtemelen ocak 2005'te)

malzemeler:

  • 1,5 paket burçak bisküvi (veya tereyağlı bisküvi)
  • 4 yemek kaşığı tereyağı, eritilmiş
  • 1 su bardağı + 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 paket krem peynir, oda sıcaklığında (200 gr'lık)
  • 3 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
  • yarım su bardağı (biraz daha fazla da olabilir) krema, soğutulmuş

hazırlanması:

  1. bisküvileri elinizle ufalayın. eritilmiş tereyağı ve 3 yemek kaşığı toz şeker ile karıştırın. karışımı orta boy bir kek kalıbının tabanına iyice bastırarak yayın.
  2. krem peyniri geniş bir kaba koyun. mikser yardımıyla 3 dakika karıştırın. düşük hızda karıştırmaya devam ederek 1 su bardağı toz şekeri ekleyin. 3 limon suyunu da ekleyerek hepsi özleşene kadar karıştırın.
  3. temiz bir kapta kremayı tel ile küçük köpükler oluşana kadar çırpın. çırpılmış kremayı plastik bir spatula ile krem peynir karışımına yedirin. karışımı kek kalıbındaki bisküvilerin üzerine yayın. 1 saat buzlukta dondurun. daha sonra en az yarım saat buzdolabında bekletin. (bir gece bekletince daha güzel oluyor). üzerine limon dilimleri koyarak servis yapın. 10-12 kişilik

Comments

bu tarif yumurtalı değil ama yine de fırında pişirilebilir mi bilgi verebilirmisiniz

Merhaba,

Bu tarifin no bake olması hoşuma gitmişti.Dün akşam denedim herşeyi de tariftekine göre uyguladım. Ama ertesi sabah cheesecake'i kesmeye çalıştığımda bisküvili altlık dağıldı,kalıba yapıştı.Sonuç benim için bir hayal kırıklığı oldu.Tadı çok güzel olmuştu ama ikram edilecek gibi değildi..
Yanlış ya da eksik olan nedir yardımcı olursanız sevinirim..

Teşekkürler,

@electricmantra, Kahve Dünyasında yediğiniz cheesecakein üzerindeki limon kreması %99.9 ihtimalle Lemon Chiffon denilen hadisedir. Bakınız: http://www.cooks.com/rec/view/0,1937,147171-236204,00.html

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)