mantar kurabiye ve patatesli, soğanlı börek
emile henry tart kalıbı

tırtıl kurabiye ve limonata

tirtil_kurabiye

geçen hafta, ipek'in yorumlarda gönderdiği tarifi bulabilmek için epey uğraşmış ama bir türlü bulamamıştım. yorumlar için ayrı sayfa yaparken bu tarifi görünce hemen not aldım. dün gece bu tarifi ve living dergisinin temmuz 2004 sayısından bulduğum limonata tarifini denedim. limonatanın tadı aynı biz küçükken dışarıda satılan limonatalara benziyordu. öyle ki minik yeğenim bile ekşiliğine aldırmadan suluğuna koyduğumuz limonatayı severek içti.

bu sabah, ablama yaptıklarımı gösterince "hatice, ödev yaparmışcasına çalışıyorsun, ertesi gün finalin olsa bu kadar uğraşmazdın herhalde!" dedi...

tırtıl kurabiye:

malzemeler:

 • 250 gr tereyağı (ben daha az kullandım)
 • 2 çay bardağı sıvıyağ
 • 3 çay bardağı pudra şekeri
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • aldığı kadar un
 • böğürtlen reçeli
 • çikolata sosu
 • ince dövülmüş ceviz içi

hazırlanması:

 1.  un ve kabartma tozu hariç kalan malzemeleri karıştırın. karışıma bir miktar un ve bir paket kabartma tozu ekleyin. unu azar azar ilave ederek elinize yapışmayan bir hamur elde edin. hamuru 2-3 dakika yoğurun.
 2. hamurun bir kısmını tırtıl uçlu huni biçimindeki krema torbasına koyun. tepsiye parmak uzunluğunda hamurlar sıkın. aynı işlemi kalan hamurlar için de tekrarlayın. önceden ısınmış fırında üzerleri hafif kızarana kadar pişirin.
 3. tamamen soğuyunca aralarına reçel sürüp yapıştırın. çikolata sosuna ve ceviz içine bulayıp servis yapın.

not: tarifin için teşekkürler ipek!

limonata

limonata:

malzemeler:

 • 5 limonun suyu
 • yarım su bardağı toz şeker
 • 1,5 su bardağı soğuk su
 • 7-8 buz kalıbı

hazırlanması:

 1. küçük bir tavaya yarım su bardağı toz şekeri ve yarım su bardağı soğuk suyu alın. orta hararetli ateşte devamlı karıştırarak şekerin erimesini sağlayın. şeker eriyince altını kapatın. suyun tamamen soğumasını bekleyin.
 2. limonların suyunu, şerbeti ve 1 su bardağı soğuk suyu sürahiye alın. üzerlerine 7-8 buz ilave ederek servis yapın.

Comments

Selamlar,tırtıl kurabiyeyi annem yapardı gerçekten çok leziz ama burada çikolata soslu görünüyor ben de bunu deneyeceğim.
Ellerine sağlık Hatice,çok güzel,faydalandığımız bir site.Bizlerle paylaştığın için teşekkürler

Bu kurabiyeler hakikaten nefis gorunuyor. Insan fotografa bakmaktan da kilo aliyorsa yandik. Hatice'cigim, yalniz bu tereyagi oda sicakliginda, degil mi? Yani erimis filan degil. Bir de sen daha az kullandigini yazmissin, ne kadar kullandin ve bu durumda diger olculerde bir degisiklik yaptin mi? Sevgiler, selamlar...

Ben küçük bir öneride bulunmak istiyorum. Toz olan çikolata sosu, daha sonra çok iyi donmadığı için kurabiyelerin etrafına bulaşabilir. Sanki benmari usülü eritilmiş çikolataya batırılırsa daha iyi olabilir, çünkü sonradan donacaktır.

Marketlerde satılan torbaların uçları çok küçük oluyor, yani onlar pasta süslemek için. Bu kurabiyelere bu şekli vereceğim tırtıl uçlu torbayı acaba nereden bulabilirim?

Hatice hanım, siteniz için sizi tekrar kutlamak isterim, tarifler çok güzel, malzemeler kolay bulunabiliyor ve ölçüler tam kıvamında oluyor.

Sizden bir ricam olabilirmi, acaba krem karamel tarifi verebilirmisiniz.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)