mantar kurabiye ve patatesli, soğanlı börek
emile henry tart kalıbı

tırtıl kurabiye ve limonata

tirtil_kurabiye

geçen hafta, ipek'in yorumlarda gönderdiği tarifi bulabilmek için epey uğraşmış ama bir türlü bulamamıştım. yorumlar için ayrı sayfa yaparken bu tarifi görünce hemen not aldım. dün gece bu tarifi ve living dergisinin temmuz 2004 sayısından bulduğum limonata tarifini denedim. limonatanın tadı aynı biz küçükken dışarıda satılan limonatalara benziyordu. öyle ki minik yeğenim bile ekşiliğine aldırmadan suluğuna koyduğumuz limonatayı severek içti.

bu sabah, ablama yaptıklarımı gösterince "hatice, ödev yaparmışcasına çalışıyorsun, ertesi gün finalin olsa bu kadar uğraşmazdın herhalde!" dedi...

tırtıl kurabiye:

malzemeler:

 • 250 gr tereyağı (ben daha az kullandım)
 • 2 çay bardağı sıvıyağ
 • 3 çay bardağı pudra şekeri
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • aldığı kadar un
 • böğürtlen reçeli
 • çikolata sosu
 • ince dövülmüş ceviz içi

hazırlanması:

 1.  un ve kabartma tozu hariç kalan malzemeleri karıştırın. karışıma bir miktar un ve bir paket kabartma tozu ekleyin. unu azar azar ilave ederek elinize yapışmayan bir hamur elde edin. hamuru 2-3 dakika yoğurun.
 2. hamurun bir kısmını tırtıl uçlu huni biçimindeki krema torbasına koyun. tepsiye parmak uzunluğunda hamurlar sıkın. aynı işlemi kalan hamurlar için de tekrarlayın. önceden ısınmış fırında üzerleri hafif kızarana kadar pişirin.
 3. tamamen soğuyunca aralarına reçel sürüp yapıştırın. çikolata sosuna ve ceviz içine bulayıp servis yapın.

not: tarifin için teşekkürler ipek!

limonata

limonata:

malzemeler:

 • 5 limonun suyu
 • yarım su bardağı toz şeker
 • 1,5 su bardağı soğuk su
 • 7-8 buz kalıbı

hazırlanması:

 1. küçük bir tavaya yarım su bardağı toz şekeri ve yarım su bardağı soğuk suyu alın. orta hararetli ateşte devamlı karıştırarak şekerin erimesini sağlayın. şeker eriyince altını kapatın. suyun tamamen soğumasını bekleyin.
 2. limonların suyunu, şerbeti ve 1 su bardağı soğuk suyu sürahiye alın. üzerlerine 7-8 buz ilave ederek servis yapın.

Comments

Siteyi az önce keşfettim ve harika. Bu tırtıl kurabiye için gereken kalıp İstanbul'daki pazarlarda da satılıyor. Huniye benziyor :)

tırtıl kurabiyeyi anneannem de yapardı. kurabiyelere tırtıl şekli vermek için hazırlanmış özel bir kalıp var. ankara'da yaşayanlar bu kalıplardan ayrancı ve sıhhiye'deki sosyete pazarında izmir'de yaşayanlar'da kemeraltında bulabilirler. ucu tırtıklı ufak bir kalıp. siteniz çok güzel. teşekkürler!

alevin yazdiklarinin zaten kotu niyetli oldugunu dusunmemistim. yalnizca arada sirada gelen -bence biraz bencilce(bu kelime cok mu agir oldu???)- yorumlarin ustune geldigi icin oyle rastgeldi, ve genel konusmustum. hicbirine yazmadim da bu sefer yazinca alevin yorumu usutune rastgeldi. sozum ona degil. sozum portakalagacini savunmak icin de degil. kisitlayici bir kafa yapimiz mi var nedir?(ben oyle olduguna inaniyorum). cesitliligi desteklemek yerine sanirim hep tek tip istiyoruz herseyi hayatimizda. herseyin kendi dusundugumuz istedigimiz gibi olmasini istiyoruz sanki.buna da hakkimiz olmadigini dusundugum icin dayanamadim yazdim.
neyse gece gece ben yine fazla dusunmeye basladim galiba:))

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)