portakal ağacı önlükleri
uyuyan kedi

çatal

catal

bugün nihayet tamamen iyileştim ve siteye yazamadığım tarifleri yazmak için bilgisayarın başına geçtim. bu isteği tekrar bulmamda bugün üniversiteden arkadaşlarım tuba, feyza, vildan ve ablamla birlikte vildan'ın güzel yemekleri eşliğinde yaptığımız sohbetin de büyük katkısı var. onlarla konuşurken siteyi, okuyucuların görüşlerini ve önlük olayını ne kadar önemsediğimi bir kez daha fark ettim. birkaç günlük aradan sonra yazacağım ilk tarif ise portakal ağacı okuyucusu Nilüfer Külekçi'ye ait.

malzemeler:

 • 1 paket (250 gr) margarin (eritilip soğutulacak)
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • 1 çay bardağı ılık su
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı mahlep
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 1,5 çay kaşığı tuz
 • aldığı kadar un(yaklaşık 5 su bardağı)
 • üzerine: 1 yumurtanın akı+çörek otu

hazırlanması:

 

 1. unu derin bir kaba koyun. ortasını açıp içine margarini, bir yumurtanın sarısını, mahlebi, sıvıyağı, ılık suyu, kabartma tozunu ve tuzu ilave edin.
 2. hamuru yoğurun. (hamur önce katı bir kıvam alır, yoğurdukça yumuşar.)
 3. hamuru top haline getirip üzerine streç kapatın ve buzdolabında 2-3 saat bekletin.

catal1

4. hamurdan parçalar koparıp elinizle çubuk haline getirin. daha sonra bu çubuğa s şekli verin.

catal2

5. s şeklinin uçlarını birleştirip çatal şekli elde edin. hamurun bir yüzüne yumurta akı sürüp çörek otu serpin. 6. çatalları yağlanmamış tepsiye dizip 200C'de yaklaşık 30 dakika pişirin.

Comments

Hatice cigim,

Merhabalar..Umarim iyisindir. Catal tarifini bir kac defa yaptim, cok guzel oldu. Annemden mahlep yollamasini istedim bunu yapabilmek icin sagolsun o da yolladi da yapabildim.

Ben yag miktarini biraz azalttim sahsen, bir de tereyagi yerine burada daha saglikli bir yag satiyorlar ondan kullandim bir defa tadi gene de guzel oldu. Benim bir sorum var yalniz:

Dun yaptim catali gene buzdolabinda 3+ saat beklettim, cikarinda sekil vermek cok zor oldu, cunku katilasmisti hamur. Gene de becerdim yaptim, bu seferde tadi guzel olmasina ragmen cok agizda hatta elde dagilan gevrek bir catal oldu. Ben oylesini daha cok severim ama merak ettim buzdolabinda beklettigim icin mi oyle oldu. Buna bagli olarak:
Buzdolabinda hamuru bekletmek neden gerekli, ne faydasi farki oluyor bekletince?
Mahlep ben daha cok katiyorum, merak ediyorum, mahlep mi catallari geverklestiren?

Sorularim umarim aptalca degillerdir. Merak ettim, bilmiyorsan, tarif boyle diyorsan muhim degil. Sadece sorayim dedim..Kendine cok iyi bak. Sevgiler,

Cancan

Günaydın,
Çatal tarifini dün akşam deneyebildim ve bir harika oldu herkes çok beğendi. Yanlız dolaptan çıkardıktan sonra 15 dk. oda sıcaklığında beklettim. Çünkü hiç şekil verilmeyecek kadar sert bir hamur oldu bu benden mi kaynaklandı bunu merak ettim.İlginize şimdiden teşekkürler,

Herkese sevgiler,

catallar nefiz gözüküyorlar.yarin mutlaka deneyecegim ellerine saglik.
haticecigim benim e-mail adresim degisti insallah ben hala daha senin listendeyimdir,gerci ben iki adresim ile de sana gönderdim.
sevgiler

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)