portakal ağacı önlükleri
uyuyan kedi

çatal

catal

bugün nihayet tamamen iyileştim ve siteye yazamadığım tarifleri yazmak için bilgisayarın başına geçtim. bu isteği tekrar bulmamda bugün üniversiteden arkadaşlarım tuba, feyza, vildan ve ablamla birlikte vildan'ın güzel yemekleri eşliğinde yaptığımız sohbetin de büyük katkısı var. onlarla konuşurken siteyi, okuyucuların görüşlerini ve önlük olayını ne kadar önemsediğimi bir kez daha fark ettim. birkaç günlük aradan sonra yazacağım ilk tarif ise portakal ağacı okuyucusu Nilüfer Külekçi'ye ait.

malzemeler:

 • 1 paket (250 gr) margarin (eritilip soğutulacak)
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • 1 çay bardağı ılık su
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı mahlep
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 1,5 çay kaşığı tuz
 • aldığı kadar un(yaklaşık 5 su bardağı)
 • üzerine: 1 yumurtanın akı+çörek otu

hazırlanması:

 

 1. unu derin bir kaba koyun. ortasını açıp içine margarini, bir yumurtanın sarısını, mahlebi, sıvıyağı, ılık suyu, kabartma tozunu ve tuzu ilave edin.
 2. hamuru yoğurun. (hamur önce katı bir kıvam alır, yoğurdukça yumuşar.)
 3. hamuru top haline getirip üzerine streç kapatın ve buzdolabında 2-3 saat bekletin.

catal1

4. hamurdan parçalar koparıp elinizle çubuk haline getirin. daha sonra bu çubuğa s şekli verin.

catal2

5. s şeklinin uçlarını birleştirip çatal şekli elde edin. hamurun bir yüzüne yumurta akı sürüp çörek otu serpin. 6. çatalları yağlanmamış tepsiye dizip 200C'de yaklaşık 30 dakika pişirin.

Comments

Hatice siten bir harika 1,5 yıllık evliyim siten sayesinde mutfağı çok seviyorum.Genelde tariflerini deniyorum en son olarakta geçen hafta misfirlerime çatal ve hindistancevizli kartopunu yaptım ikiside çok güzeldi ve çok beğenildiler.
Teşekkürler

Hatice Hanım sitenizi arada takip etmeye çalışıyorum ve sizi çok başarılı buluyorum.Sanırım yurt dışında olan hanımlar memleket hasretinden ve damak tadımızdan uzaklaşmamak için sevdiğimiz, bildiğimiz, bizim olan yemekleri yapmak istiyorlar ve malzeme sıkıntısı çekiyorlar bunun için ufak bir not yazmak istedim.Mahlep hamuru gevrekleştiren yerken dökülmesini sağlayan bir baharat.Ama Mahlep bulamayanlar için biraz sirkede iş görür.
Sevgiyle kalın..

harika bir siteniz var teşekkür ederiz öok güzel faydalana biliyoruz allah razı olsun,bir sorum olacak biz margarın kullanmıyoruz aile olarak aceba onun yerine ne kadar tereyagı kullanmalıyım sizce içerisinde çok yogun bir kokusu olurmu,pazar günü eşimin ögrencileri gelecek onlara yapayım diyorum teşekkürler şimdiden,yeni margarınsız tariflerinizi bekliyorum:))))

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)