Muzlu rulo pasta
ekim 2004 takvimleri

çaylı kek

Cayli_kek

geçen günlerde liseden arkadaşım zülal'de toplandığımızda zerrin çok güzel bir kek getirmişti. dün akşam zerrin'den tarifini isteyince bana gönderdi. ben de gece pişirdim...

malzemeler:

 • 3 yumurtanın sarısı
 • 1,5-2 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı soğutulmuş demli çay
 • 1 su bardağından biraz az sıvıyağ
 • 1 veya yarım paket kakao (25gr'lık)
 • 2,5 su bardağı un
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 avuç fıstık/fındık/ceviz
 • 1,5-2 çay bardağı süt
 • hindistan cevizi

hazırlanması:

1. yumurta sarılarını ve şekeri iyice karışana kadar çırpın. çayı, kakaoyu ve sıvıyağı ekleyip tekrar çırpın. bu karışımdan bir su bardağı ayırın.

2. un ve vanilyayı ekleyip karıştırın. karışımın koyuluğuna göre 1,5-2 çay bardağı süt ekleyin. fırını 175C'ye getirin.1 avuç bütün antep fıstığını ekleyin. en son kabartma tozunu ekleyip düşük hızda 1-2 kez karıştırın.

3. karışımı yağlı kağıt serilmiş orta boy kare borcama yayın. (zerrin dikdörtgene koymuştu sanırım ama ben daha kabarık olmasını istedim). içi tamamen pişene kadar yaklaşık 40 dakika pişirin. fırından çıkarınca üzerinin kürdanla birçok yerinden delin ve ayırdığınız 1 su bardağı çaylı karışımı üzerine gezdirin. (kenarlara akıyorsa fırça yardımıyla üzerine yayın.) soğuyunca hindistan cevizi serperek servis yapın.

16 adet not: biriken yorumların tamamını akşama cevaplamaya çalışacağım...

Comments

Henüz denemedim ama bir de Dr. Oetker'in silikon (galiba silikondu, umarım doğru hatırlıyorumdur malzemeyi) kalıpları var. Lastik gibi görünüyor -kılıf gibi düşünün kekin çevresinde ve eminim çıkarması herşeyden kolaydır- fakat ısıya dayanıklı.

Klasik yöntemler işe yaramazsa bir de bunları deneyebilirsiniz Esma Hanım..

Herkese sevgiler
Gülümser

Ben de genelde margarin kullaniyorum kalibi yaglarken. Icine biraz toz seker serpip kalibin her yanina sallayarak bunu yayiyorum. Fazlasini Gokcen'in dedigi gibi atiyorum. Keki kaliptan cikarmakta pek bir sorun yasamadigim gibi, bu seker de kekin dis kabuguna hos, kitir bir lezzet veriyor. Ama bekletme isi dogru, Sibel'e katiliyorum o konuda. Bir de kalibin da biraz etkisi var, saniyorum. Eskiden uzerine islak bez filan koyarlardi kaliplarin cevirdikten sonra. Daha bir mucadele gerekirdi, ama simdiki kaliplarda pek de fazla sorun yasanmiyor sanki...Hepinize kolay gelsin.

Esma Hanım, naçizane bir öneri de benden. Ben Gökçen'in aksine genelde sıvıyağ ile yağlıyorum kalıplarımı. Piştikten sonra fırından hemen çıkartmıyor, fırını kapatıp 5 dk kadar annemin deyimiyle "kekin içini çekmesini" bekliyorum. Fırından aldıktan sonra kalıptan çıkartmak için kalıba dokununca ılıkla sıcak arası bir ısıya gelmiş olmasını bekliyorum. Bu nokta önemli, çünkü kalıpta fazla bekleyen kek terliyor, az beklerse de çıkarken dağılma riski yüksek.
Sevgiler, saygılar.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)