Vişne kompostosu
limonlu kek

İmambayıldı

imambayıldı

anneme göre bu tarifi yazın başında yazmalıydım ama ben de hiç yazmamamdan iyidir diye düşündüm. annemden tarif alırken kendime yeni bir yöntem geliştirdim. yazının sonunda "anne neyi yanlış yaparsam yemek mahvolur?" diye soruyorum. böylece ona çok basit gelip söyleme ihtiyacı duymadığı şeyleri de öğrenmiş oluyorum.

malzemeler:

 • 5 patlıcan
 • 2 su bardağı sıvıyağ
 • 2 kuru soğan
 • 6-7 diş sarımsak
 • 7 sivribiber
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 6 domates
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • yarım demet maydanoz
 • 1 limonun suyu

hazırlanması:

 1. patlıcanları yıkayıp alacalı soyun. köklerini ayırmayacak biçimde yeşil kısımlarını koparın. (kökü ayırırsanız patlıcanlar yayılabilir.)
 2. soyduktan sonra kızdırılmış 2 su bardağı sıvıyağda patlıcanları bütün olarak önlü arkalı yumuşayana kadar kızartın. (bütün olmazsa yağı içine çekip kararabilirler. ayrıca ateşin nispeten yüksek olmasına özen gösterin. ateş kısık olursa çekilen yağ oranı da artar.) hepsini kızarttıktan sonra kağıt havlulun üzerine alın.
 3. soğanları halka halka doğrayın. sarımsakları ve biberleri de minik minik doğrayın. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte tavada öldürün. üzerlerine kabukları soyulmuş ve doğranmış domatesleri ekleyin. domatesler bıraktığı suyu hafif çekip koyulaşana kadar kavurun. tuz, karabiber ve doğranmış maydanozu ekleyip ateşi söndürün.
 4. patlıcanları fırın tepsisine dizin. ortalarını kaşık yardımıyla çizgi şeklinde açın. içine malzemeleri doldurun. dilerseniz üzerlerine yarım sivrirbiber koyun. tavada kalan domatesli suyu tepsinin dibine dökün. limon suyunu patlıcanların üzerine gezdirin. 200C fırında 10-15 dakika pişirin.

Comments

Hatice Hanim, sitenizi ve genel cizginizi cok takdir ediyorum. Ayrica gurmelik iddianiz olmadigini da biliyorum. Lakin kendi kultur mirasimiz olan Osmanli mutfaginin kaybolmasina gonlunuzun razi olmayacagini zannediyorum. Sehirlesmenin getirileriyle kadin erkek haralagurele calismak durumunda kalan toplumumuzda mutfak kulturumuzun tuhaflasmasina sahsim adina goz yummak istemiyorum. Popularitenizin getirdigi bazi sorumluluklariniz oldugunu hatirlatmak isterim. Uzun lafin kisasi, Imam bayildi boyle yapilmaz Hatice Hanim. Bu tarifini verdiginiz yemek, olsa olsa kiymasiz yani yalanci karniyariktir. Muskatsiz imam bayildi imam bayildi degildir. Zavalli imam o kadar bosuna mi bayilmis efendim :). Icine ayrica biraz da seker katilir. Dolmalik fistik eklenebilir. Yenibahar eklenebilir. Muhtelif tarifleri olabilir, fakat zeytinyaglilarin kendine has tadlari, salcali sarimsakli tariflerle karistirilirsa kaybolur. Turk/Osmanli mutfagi, karabiber, kirmizi biber, kimyon, nane ve kekikten ibaret degildir. Orijinal tariflere, baharat zenginligine, Osmanli kultur mirasina daha fazla ozen gostermeniz dilegiyle. Maksadim yikici olmak asla degildir. Cok imrendigim isler yapiyorsunuz. Ayrica galiba sizinle okulda (universitede) tanismistik. Saygilar.

imam bayildiyi denedim ve cok guzel oldu.yapimi da gayet kolay.

daha önce imam bayıldı yapmadı ama bu tarifi okuduktan sonra yapmayı düsünüyorum tarif icin tesekkürler...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)