İmambayıldı
Tarhanalı bulgur köftesi

limonlu kek

limonlu_kek

son bir haftadır evde boya ve badana işleri olduğu için mutfağa hiç giremedim. ama artık bu sabah geçen haftasonu vildan'ın bize ikram ettiği ve daha sonra bana tarifini gönderdiği keki denemeye kesin karar verdim. dün geceden gereken tüm malzemelerin listesini yaptım ve ertesi sabah kapıcımız alsın diye kapıya astım. olayı o kadar ciddiye almış olmalıyım ki rüyamda kapıcımız listeye bakmadan torbadaki parayla 6 ekmek almıştı, ben de çok sinirlenmiştim. neyse ki sabah kontrol ettiğimde rüyamın tersi çıktı. sabahın yedisinde malzemeleri tezgaha dizip hızlı hızlı keki yapmaya başladım. margarinle şekeri çırptım. ikinci adımda yumurta sarılarını ekleyin diyordu. ben de bir güzel beyazları atıp sarılarını ekledim. birkaç adım sonra "şimdi yumurtaların beyazlarını ekleyin" cümlesini okuyunca kalakaldım. çabuk çabuk yapacağım derken malzemeler bölümünde yazan beyazları ayrı cümlesini atlamıştım. neyse ki annem duruma el atıp birkaç yumurta daha aldırdı. böylece kekim kurtulmuş oldu. sabah fotoğrafını çektikten sonra evden çıkarken kek hala sıcak olduğu için tadına bakamadım ama umarım benimki de vildan'ın keki kadar lezzetli olmuştur.

malzemeler:

 • 300 gr. margarin
 • 300 gr. (1+1/3 su bardağı) şeker
 • 5 adet yumurta (sarısı beyazından ayrılmış)
 • 9 yemek kaşığı limon suyu
 • 3 limon kabuğu rendesi
 • 300 gr. un (2 su bardağı+2 yemek kaşığı)
 • 2 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 50 gr. çekilmiş badem
 • 150 gr. pudra şekeri (1 tepeleme su bardağı)
 • 1 limon
 • yağlı kağıt

hazırlanması:

1. Oda ısısında bekletilip yumuşatılmış margarini, şekerle köpük köpük olana kadar çırpın. Yumurta sarılarını birer birer ekleyin. 4 yemek kaşığı limon suyu ve 2 limon kabuğu rendesi ilave edin. Un, kabartma tozu ve bademleri katıp karıştırın.

2. Yumurta akını kar gibi katılaşana kadar çırpın. Tahta kaşıkla çırpmadan karışıma ekleyin. Fırın tepsisini yaplı kağıtla kaplayın ve hamuru üze rine yayın. Önceden 180 derece ısıtılmış fırının alttan 2. rafında 25 dk. pişirin. (bizce bu süre 4dakika oldu. çünkü 25 dakikadan sonra üzeri yanmasın diye ısıyı 150'ye getirdik.)

3. Piştikten sonra kekin yüzeyine birçok yerinden bıçak veya kürdan batırın ve 4 yemek kaşığı limon suyunu üzerine gezdirin. Keki soğumaya bırakın. Pudra şekerini, geri kalan limon suyu ve rendesiyle karıştırıp keke sürün. (isterseniz üstünü de ince limon dilimleriyle süsleyebilirsiniz.)

tarif; mutfak rehberi'nin mayıs 96 sayısından alınma.

Comments

dün akşam denedim kek kalıbına dökerken acaba olmayacak mı dedim kendi kendime.. çünkü krema kıvamında olmuştu sadece 4 dakika sonra fırına baktığımda gözlerime inanamadım çünkü bu zamana kadar yaptığım en güzel kek ünvanını taşıyor sırrım; portakal ağacı kimse bilmiyor :)

ÇOK GÜZEL OLUYOR BU KEK YAPTIM.AMA EN SON PİŞTİKTEN SONRA ÜZERİNE KONULAN LİMON SUYU VE RENDESİ BİRAZ EKŞİ YAPIYOR.O OLMAZSA SÜPER BİR KEK.

ya yorumlardan okuduğum kadarıyla sitenin sahibi olan hatice hanım çok becerikli elinden herşey gelen bir ablamız acaba kendinden bahsedebilirmi çok merak ediyorum kendisini şimdiden teşekkür ederim

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)