yağmur
portakal ağacı önlükleri

Milföylü talaş böreği

talaş böreği

son birkaç gündür grip olduğum için siteye yaptıklarımızı yazamadım. bugünden sonra iyileştikçe yorumları da cevaplamaya başlayacağım. yukarıdaki fotoğrafı çekerken yeğenim benim kullandığım tabaktan börek almak için çabalıyordu. biz "mutfakta var, oradan alabilirsin" dedikçe de benim tabağımı gösterip "no! orda var!" diyordu...

malzemeler:

 • 15 adet milföy hamuru
 • 750g kuzu kuşbaşı et
 • 250g haşlanmış bezelye
 • 2 adet havuç
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay bardağı doğranmış dereotu
 • 1 yumurtanın sarısı
 • çörek otu

hazırlanması:

 1. etleri yıkayıp tencereye koyun. (eğer et çok yağlı ise yağlarını temizleyin.)
 2. etler bıraktığı suyu çekene kadar ara sıra karıştırarak ve kapağı kapalı olarak pişirin.
 3. tencereye tuz, karabiber, kekik ve dereotunu ekleyin.
 4. havuçların kabuklarını kazıyın. bezelye büyüklüğünde küpler halinde doğrayın. bunu pişmekte olan etin üzerine ekleyip 2-3 dakika kavurun.
 5. bezelyelerin suyunu süzüp tencereye ekleyin ve karıştırın. ateşi söndürüp etin soğumasını bekleyin.
 6. buzluktan çıkardığınız milföyleri tepsiye tek sıra halinde dizin. (etler soğurken milföyler de çözülmüş olacaktır.) hamurların ortasına bir yemek kaşığı etli harçtan koyun ve bohça gibi kapatın. kat yeri alta gelecek şekilde tepsiye aralıklarla dizin. üzerlerine yumurta sarısı sürüp çörek otu serpin. önceden ısıtılmış 200C fırında pişirin.

talaş böreği

Comments

sayfanızı bugün okudum.Ben de nezleyim.Dün sabah misafirimin geleceğini öğrenince evdeki imkanlarımla kıymalı talaş böreği yaptım.Önceyarım piyaz bolca soğanı soteleyip kıymayı ekledim.2biberveyarım domates biraz kekik ,tuz,karabiberden içini hazırlayıp-maydanoz yoktu-10milföy hamuruna malzemeyi paylaştırdım.üstüne yum.sarısı ve susamla çörekotu serpip fırına verdim.Hepsi de yendi ,bitti.Sizinki de güzel görünüyor .DÜN YEMESEYDİM şimdi çok imrenirdim.Elinize sağlık, ALLAH şifa versin.

benim milföy böreklerimi arkadaşlar çok seviyo ama nasıl kapatıcam ki bohça olsun? bilmiyorum şekli istediğim gibi olmuyor fikir verir misiniz

cevizle ve haz1r baklaval1k hamurla yap1labilecek börek çesitleri ar1yordum,tesadüfen sizi buldum.iyi ki bulmusum...yiyeceklerle birlikte s1cac1k bir dostluk kokusu da al1yorum.ben de var1m art1k...sevgi ve selamlar.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)