kızılcık şurubu
çaylı kek

Muzlu rulo pasta

muzlu rulo pasta

cumartesi akşamı annemin meşhur kırmızı kaplı defterinden yaptığım harika pasta bu. her ne kadar yolda olan annemi pasta ile ilgili bazı fikirlerini almak için üç kere rahatsız etmiş olsam da sonuçta keki kendi kendime rulo yapmayı başardığım için çok mutluyum. bir de tabii evdekiler tarafından beğenilip hemen bitirildiği için...

not: tarifte parantez içlerinde yazanlar benim deneyimlerim...

malzemeler:

 • kek malzemeleri:4 yemek kaşığı toz şeker
 • 4 yumurta (sarılar ve beyazlar ayrı kaplarda)
 • 4 yemek kaşığı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • krema malzemeleri:1 litre süt
 • 3 yemek kaşığı un
 • 4,5 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 yumurta
 • kakaolu isterseniz; 1-2 kaşık kakao
 • 1,5-2 muz
 • hindistan cevizi
 • isterseniz dövülmüş ceviz

kekin hazırlanması:

1. 4 yemek kaşığı toz şeker ile 4 yumurtanın sarısını mikserle çırpın. ayrı bir kapta 4 yemek kaşığı un ile 1 paket kabartma tozunu karıştırın. bir başka kapta 4 yumurtanın beyazını köpükler oluşana kadar çırpın. yumurta beyazlarını şekerli yumurta sarılarına yavaş yavaş ilave edin. unu da azar azar ekleyerek yavaşça çırpın.

2. karışımı yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye yayın. (karışım çok azmış gibi gelebilir ama merak etmeyin bir yemek kaşığı yardımıyla yağlı kağıdın tamamına karışımı yayın.) önceden ısıtılmış 170C fırında kekin üzeri kızarana kadar pişirin. (bu işlem kısa sürede olduğu için keki bırakıp gitmeyin.) kek pişince fırından çıkarıp hala sıcakken yağlı kağıt yardımıyla gevşek bir rulo yapın ve sardığınız yağlı kağıdın üzerine ıslak bir mutfak bezi yayarak keki dinlendirin. (çok sıkı sararsanız kek yırtılır)

kremanın hazırlanması:

1. 3 yemek kaşığı unu, 4,5 yemek kaşığı toz şekeri, 2 yumurtayı ve kullanıyorsanız 1-2 kaşık kakaoyu küçük boy tencerede karıştırın. soğuk sütü üzerine yavaş yavaş ekleyin. devamlı karıştırarak kaynayana kadar pişirin. oda sıcaklığında ara sıra karıştırarak hafif ılınmasını sağlayın. (çok soğuk olmasın)

2. ılınınca ruloyu açın. üzerine bolca kremadan sürün. (yaklaşık üçte ikisini içine sürmelisiniz)kekin genişliğine göre ortaya 1,5 veya 2 muzu uzunlamasına koyun ve keki iki defada rulo haline getirin. (krema yanlardan taşacak, kaşıkla alıp üzerine sürün) rulonun etrafına kremadan sürün.

3. üzerine isteğe göre dövülmüş ceviz ve hindistan cevizi serperek buzlukta dondurun.

Comments

çok güzel görünüyor hemen yapacagım aksama eşim ve cocuklarıma sürpriz yapacagım karamandan slm yeter egirgen

Feride, Ilınınca demek yanı ılık hale gelmesi demek.Yani çok sıcakken değil de hafif soğur gibi olduğunda demek.İnşallah bu bilgiler açıklayıcı olmuştur..Ayrıca sevgili safiye ben de yaptım fakat kreması pek hoşuma gitmedi çok sıvı oldu kaynetamama rağmen e haliyle sıvı olunca pastada güzel de durmadı.Bi kere daha yaparsam farklı bir kremayla yapacağım.Deneyimin için teşekkürler.
Arkadaşalr bu pastayı yapmadan önce safiyenin deneyimlerini okuyunuz lütfen ben okudum ve çok şey borçluyum ona.bu arada

uzerimdemavi.blogcu.com gayet güzel olmuş.
Yapım aşamasına sanırım :))

selamlar yaptım pastayı buzlukta su an...
fırından ilk cıktıgında hafıf rulo yapıp üzerine ıslak bez orttum..kremayı hazırlamaya koyuldum..Krema çok sıvı oldu gibime geldi.acaba yemek aşığı olçüsüne mı sadık kalmadım diyorum ama 4 yemek kaşığı normal olarak aynıder her yerde...
kekimi yaglı kagıttan sorunsuzca cıkardım.arasına kremayı doktum bu sefer rulo yapınca hemen açılıverdi.düzelteyım dedim bıraz yırtılır gıbı oldu.velhasıl kremasız rulo yapmak kolay fakat arasına krema koyup rulo yapmak pek hoşuma gitmedi demeliyim...bir daha denermiyim bilemem :)))

resmini bloguma koyacagım beklerım...

uzerimdemavi.blogcu.com

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)