Tepsi mantısı
teneffüs

Ev baklavası

Ev_baklavasi

portakal ağacı'ndaki en güzel tatlılar listesi yapacak olursak oy çoğunluğumu kullanarak annemin baklavasını birinci sıraya yerleştireceğim. fransız keki veya vişne sulu ıslak kek onu belirli bir mesafeden takip edebilirler. dünkü baklava dışarıda satılanlara göre daha güzel ve daha hafifti. hem de sinem ve arzu'nun getirdiği dondurma ile birlikte daha da lezzetli oldu.

malzemeler:

 • şerbeti:5 su bardağı şeker
 • 3,5 su bardağı su
 • yarım limonun suyu
 • hamuru:4 su bardağı un
 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 100g erimiş tereyağı
 • 1 yumurta
 • içi:
 • 250g dövülmüş ceviz
 • ayrıca:3 paket buğday nişastası (toplam 500g)
 • 150g eritilmiş kızgın tereyağı

hazırlanması:

1. hamur malzemeleri ile poğaça hamuru kıvamında yumuşak bir hamur yapın. bunu 15-20 dakika dinlendirin. dinlenmiş hamuru 3 eşit parçaya ayırın. her parçadan 16-18 adet cevizden küçük parçalar koparın. kopardığınız parçalara elinizle ceviz şekli verin. şekil verdiğiniz her küçük bezeyi merdane ile bir yemek tabağı büyüklüğünde açın. aralarına bolca nişasta serperek 16 veya 18 parçayı üstüste koyun. (en üsttekine nişasta serpmeyin). böylece 16'lı (veya 18'li) 3 grup elde edin.

2. yuvarlak bir fırın tepsisini yağlayın. (yuvarlak yoksa dikdörtgen tepsinin içine yuvarlak açtığınız hamuru koyabilirsiniz.) 16'lı bir grubu alıp merdane ile tepsinin genişliğinde açın. bunu tepsiye serip üstüne ceviz içinin yarısını serpin. ikinci grubu da açıp üzerine serin. kalan cevizleri de bunun üzerine serpin. son grubu da açıp en üste serin.

3. tepsideki yufkaları baklava dilimi şeklinde dilimleyin. üzerine - her yanına değecek biçimde- 150g kızgın tereyağı gezdirin. 200C fırında üzeri kızarana kadar pişirin. fırından çıkartıp baklavayı soğutun. şerbet ılık baklava soğukken şerbeti tepsinin üzerine gezdirin. 4-5 saat sonra servis yapın.

Comments

Merhabalar,

Ben siteyi uzun suredir takip ediyorum, fakat ilk defa yorum yaziyorum...

Baklava tarifi gercekten basarili, denedim ve hem lezzeti, hem agizda dagilisi cok guzel oldu. Ancak hazirlanmasi (belki benim tecrubesizligimden) cok vakit aliyor. Ote yandan yasadigim yerde bugday nisastasi bulmakta son derece zorlandim. Misir nisastasiyla deneyen arkadaslar da olmus ama ben riske girmek istemedim :)

Daha dar zamalarda ve malzeme sikintisi var ise yapilmak uzere (ozellikle yurtdisinda yasayanlar icin) milfoy hamuru ile baklava yapildigini duydum... Tarifini bilen varsa yardimlarinizi rica ediyorum :) Sevgiler Ceren

merhabalar,
bayram icin ev baklavasi tarifini annemle birlikte denedik. verilen tarifi aynen uyguladik. ama malesef yufkalar pek fazla büyümedi. hamurumuz ceviz büyüklügündeydi ve actikdan sonra yufka sadece tepsinin yarisini kapatiyordu. acarken cok zorlandik ve güc harcadik, acaba neden böyle zor oldu. cogunuz büyütebilmisiniz ama verlien tarifle biz bunu basaramadik, ayrica büyütmeye calistikca yufka catlayip dagildi,bolca nisastada kullandik.


sevgilerimle
sultan

öneriler için teşekkürler ama son bir ayda o kadar çok baklava yaptım ki bir müddet baklava görmek istemiyorum.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)