Tepsi mantısı
teneffüs

Ev baklavası

Ev_baklavasi

portakal ağacı'ndaki en güzel tatlılar listesi yapacak olursak oy çoğunluğumu kullanarak annemin baklavasını birinci sıraya yerleştireceğim. fransız keki veya vişne sulu ıslak kek onu belirli bir mesafeden takip edebilirler. dünkü baklava dışarıda satılanlara göre daha güzel ve daha hafifti. hem de sinem ve arzu'nun getirdiği dondurma ile birlikte daha da lezzetli oldu.

malzemeler:

 • şerbeti:5 su bardağı şeker
 • 3,5 su bardağı su
 • yarım limonun suyu
 • hamuru:4 su bardağı un
 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 100g erimiş tereyağı
 • 1 yumurta
 • içi:
 • 250g dövülmüş ceviz
 • ayrıca:3 paket buğday nişastası (toplam 500g)
 • 150g eritilmiş kızgın tereyağı

hazırlanması:

1. hamur malzemeleri ile poğaça hamuru kıvamında yumuşak bir hamur yapın. bunu 15-20 dakika dinlendirin. dinlenmiş hamuru 3 eşit parçaya ayırın. her parçadan 16-18 adet cevizden küçük parçalar koparın. kopardığınız parçalara elinizle ceviz şekli verin. şekil verdiğiniz her küçük bezeyi merdane ile bir yemek tabağı büyüklüğünde açın. aralarına bolca nişasta serperek 16 veya 18 parçayı üstüste koyun. (en üsttekine nişasta serpmeyin). böylece 16'lı (veya 18'li) 3 grup elde edin.

2. yuvarlak bir fırın tepsisini yağlayın. (yuvarlak yoksa dikdörtgen tepsinin içine yuvarlak açtığınız hamuru koyabilirsiniz.) 16'lı bir grubu alıp merdane ile tepsinin genişliğinde açın. bunu tepsiye serip üstüne ceviz içinin yarısını serpin. ikinci grubu da açıp üzerine serin. kalan cevizleri de bunun üzerine serpin. son grubu da açıp en üste serin.

3. tepsideki yufkaları baklava dilimi şeklinde dilimleyin. üzerine - her yanına değecek biçimde- 150g kızgın tereyağı gezdirin. 200C fırında üzeri kızarana kadar pişirin. fırından çıkartıp baklavayı soğutun. şerbet ılık baklava soğukken şerbeti tepsinin üzerine gezdirin. 4-5 saat sonra servis yapın.

Comments

Muhterem Hatice Hanımefendi

Öncelikle eline kalemine dağarcığınıza sağlık.
Tariflerinizden bende acizane yaralanıyorum.Bu gece yaptığım(minik lahmacunların) böreklerin, tepsiye yapışıp,onları kazıyarak çıkarmamın dışında Her şey çok güzeldi.Sanıyorum tepsiye yapışmasının sebebide ,Böreklerin,sadece üstünü değil. her tarafını yumurta sarısına bulamış olmam yüzündendi.Herşe rağmen çok lezizdiler.Teşekürler.
Ayrıca ,yemek sitelerinin içinden burayı ayrıcalıklı kılan şeyde,okuyucu yorumları ve bunun bir sohbet havasında geçiyor olması.Yoksa yemek tarifi veren yüzlerce site var.ama sizin yakın ilginiz ve anında Misafirlerinizi(okuyucularınızı) Büyük içtenlikle ve tevazu ile cevaplıyor oluşunuz.İşte diğer sitelerin en büyük kaybı .Birer hatice hanımlarının olmayışı.En yakın zamanda bende sitemde,diğer etkinleklerimle birlikte , yaptığım yemeklerinde resimlerini yayınlayıp,öğünerek : ,”Bunları Portakal Ağacından Öğrendim” Diyeceğim.Selam dua ve saygılarımla

Rumuz kenzibat.

ben 16 yasindayim ve ilk ev baklavami yaptim katlari acmak zor ama sonrasi tabiiki mükemmel

baklavanin hamuruna 4 yk sirke ilave ederseniz katlari daha belirgin oluyo, kitir kitir...

Merhaba,
Beyaz baklava yapmasını bilen arkadaşlar varsa çok acil tarifine ihtiyacım var. Teşekkürler.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)