Tepsi mantısı
teneffüs

Ev baklavası

Ev_baklavasi

portakal ağacı'ndaki en güzel tatlılar listesi yapacak olursak oy çoğunluğumu kullanarak annemin baklavasını birinci sıraya yerleştireceğim. fransız keki veya vişne sulu ıslak kek onu belirli bir mesafeden takip edebilirler. dünkü baklava dışarıda satılanlara göre daha güzel ve daha hafifti. hem de sinem ve arzu'nun getirdiği dondurma ile birlikte daha da lezzetli oldu.

malzemeler:

 • şerbeti:5 su bardağı şeker
 • 3,5 su bardağı su
 • yarım limonun suyu
 • hamuru:4 su bardağı un
 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 100g erimiş tereyağı
 • 1 yumurta
 • içi:
 • 250g dövülmüş ceviz
 • ayrıca:3 paket buğday nişastası (toplam 500g)
 • 150g eritilmiş kızgın tereyağı

hazırlanması:

1. hamur malzemeleri ile poğaça hamuru kıvamında yumuşak bir hamur yapın. bunu 15-20 dakika dinlendirin. dinlenmiş hamuru 3 eşit parçaya ayırın. her parçadan 16-18 adet cevizden küçük parçalar koparın. kopardığınız parçalara elinizle ceviz şekli verin. şekil verdiğiniz her küçük bezeyi merdane ile bir yemek tabağı büyüklüğünde açın. aralarına bolca nişasta serperek 16 veya 18 parçayı üstüste koyun. (en üsttekine nişasta serpmeyin). böylece 16'lı (veya 18'li) 3 grup elde edin.

2. yuvarlak bir fırın tepsisini yağlayın. (yuvarlak yoksa dikdörtgen tepsinin içine yuvarlak açtığınız hamuru koyabilirsiniz.) 16'lı bir grubu alıp merdane ile tepsinin genişliğinde açın. bunu tepsiye serip üstüne ceviz içinin yarısını serpin. ikinci grubu da açıp üzerine serin. kalan cevizleri de bunun üzerine serpin. son grubu da açıp en üste serin.

3. tepsideki yufkaları baklava dilimi şeklinde dilimleyin. üzerine - her yanına değecek biçimde- 150g kızgın tereyağı gezdirin. 200C fırında üzeri kızarana kadar pişirin. fırından çıkartıp baklavayı soğutun. şerbet ılık baklava soğukken şerbeti tepsinin üzerine gezdirin. 4-5 saat sonra servis yapın.

Comments

eşim baklavaya bayılır bu tarifi bir gece ansızın karar verip yaptım ertesi gün kandildi annemlere götürdüm hiç kimse inanamadı valla hele bir komşumuz en ünlü baklavacılardan bile daha lezzeli olduğunu söyledi çok gururlandım ama içim buruktu çünkü eşim yurt dışında çalışıyor ve bu baklavayı sadece msnde wapcamde gördü şimdi müthiş bir heyecenla ona kavuşup onun önüne bir tepsi baklavayı koyup gözlerindeki ışıltıyı görmek için sabırsızlanıyorum çünkü o bu dünyadaki en güzel şeylere layık aslında sizinle tanışmamıda ona borçluyum kendisi iş aralarında sitesinizi ziyaret edip iç çekiyormuş teşekkürler hatice hanım

selamlar ilk kez yazıyorum size sitenizle ablam sayesinde tanıştım beğendim sevimli bir duruşu ve anlatımı var. tarifler kolay gibi görünüyor.keşke yazları yemek kursları olsa da gitsek yazı da değerlendirsek.

yalnız ev baklavasını cok seven biriyim ancak daha önce hiç yufka açmadım gercek manada:)ben yapabilir miyim?
sizi tebrik ediyorum
bir de patates kavurması ile balkabağını küplere bölüp yapılan kavurmanın tarifini bulamadım sizde ben mi göremedim?
mutlu kalın

ben baklavayı çok severim ben ilerki yıllarda baklava cennetine yani köyümüze gidecem .

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)