Tepsi mantısı
teneffüs

Ev baklavası

Ev_baklavasi

portakal ağacı'ndaki en güzel tatlılar listesi yapacak olursak oy çoğunluğumu kullanarak annemin baklavasını birinci sıraya yerleştireceğim. fransız keki veya vişne sulu ıslak kek onu belirli bir mesafeden takip edebilirler. dünkü baklava dışarıda satılanlara göre daha güzel ve daha hafifti. hem de sinem ve arzu'nun getirdiği dondurma ile birlikte daha da lezzetli oldu.

malzemeler:

 • şerbeti:5 su bardağı şeker
 • 3,5 su bardağı su
 • yarım limonun suyu
 • hamuru:4 su bardağı un
 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 100g erimiş tereyağı
 • 1 yumurta
 • içi:
 • 250g dövülmüş ceviz
 • ayrıca:3 paket buğday nişastası (toplam 500g)
 • 150g eritilmiş kızgın tereyağı

hazırlanması:

1. hamur malzemeleri ile poğaça hamuru kıvamında yumuşak bir hamur yapın. bunu 15-20 dakika dinlendirin. dinlenmiş hamuru 3 eşit parçaya ayırın. her parçadan 16-18 adet cevizden küçük parçalar koparın. kopardığınız parçalara elinizle ceviz şekli verin. şekil verdiğiniz her küçük bezeyi merdane ile bir yemek tabağı büyüklüğünde açın. aralarına bolca nişasta serperek 16 veya 18 parçayı üstüste koyun. (en üsttekine nişasta serpmeyin). böylece 16'lı (veya 18'li) 3 grup elde edin.

2. yuvarlak bir fırın tepsisini yağlayın. (yuvarlak yoksa dikdörtgen tepsinin içine yuvarlak açtığınız hamuru koyabilirsiniz.) 16'lı bir grubu alıp merdane ile tepsinin genişliğinde açın. bunu tepsiye serip üstüne ceviz içinin yarısını serpin. ikinci grubu da açıp üzerine serin. kalan cevizleri de bunun üzerine serpin. son grubu da açıp en üste serin.

3. tepsideki yufkaları baklava dilimi şeklinde dilimleyin. üzerine - her yanına değecek biçimde- 150g kızgın tereyağı gezdirin. 200C fırında üzeri kızarana kadar pişirin. fırından çıkartıp baklavayı soğutun. şerbet ılık baklava soğukken şerbeti tepsinin üzerine gezdirin. 4-5 saat sonra servis yapın.

Comments

cok kolay bır tarife benziyor bu senekı baklavayı bu tarife gore yapıcam umarım guzel olur... şididen tesekkurler..

Selam!
Bıdığınızla Hacca gidiyorsunuz;ne büyük mutluluk..tebrik ediyor, hayırlı yolculuklar diliyorum. Allah arzu eden herkese nasib etsin!
Dün akşam üstü baklavayı 4. kez pişirdim:kaymaklı ve cevizli. İlk 16'lı grubun üzerine kaymak ve onun üzerine ceviz içi... (Kaymak Tayfun kardeşimizin 25.01.05 tarihli tarifinden.) Her yapışımda bi öncekinden daha kolay açıyorum. Kimi yerde kızımın önerisine uyarak börek yufkası gibi oklavaya sarıp büyütüyorum. Bu kez de enfes oldu. Biz artık baklava almıyoruz.

merhaba hatice ablacım
geçen haftasonu ev baklavasını denedim. hayatımda ilk kez yufka açmama rağmen gözlerime inanamadım. senin vermiş olduğun tarifle mükkemmel bi baklava yaptım. eşim bir dilim ağzına koyarken görmeliydiniz, resmen tadından kendinden geçti. tesadüfen misafir de geldi onlara da tattırdım. beğenilmek ne kelime bayıldılar.bi daha yapsana diye yakama yapıştı herkes.çok teşekkür ederim. annemden sonra yemek tarifi sorduğum o mükemmel insan sensin. sağlıcakla kal. seni seviyoruz.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)