Domates soslu kuzu pirzola
arkadaşlarımla iftar

güllaç

Gullac

aslında güllacı yarın arkadaşlarım için yaptıktan sonra yazacaktım ama gül hanım tarifi isteyince erken davranmaya karar verdim. bu tarif güllaç paketlerinin üzerindeki tariflerle nerdeyse aynı. onlardaki süt ve şeker miktarı fazla geldiği için biz her ikisini de azaltıyoruz.

malzemeler:

  • 10-11 güllaç yufkası
  • 2,5 lt süt
  • 750g toz şeker
  • 1 paket şekerli vanilin
  • nar taneleri
  • dövülmüş ceviz veya antep fıstığı

hazırlanması:

1. süt ve şekeri kaynatın. vanilini ekleyip ılıtın. bir güllaç yaprağını parlak kısmı yukarı gelecek şekilde tepsiye serin. üzerine bir kepçe ılınmış sütten gezdirin. diğer yaprağı bunun üzerine koyup tekrar süt gezdirin. bu işlemi tüm yapraklar bitene kadar tekrarlayın. kalan sütü en üstteki yaprağın üzerine dökün. (süt fazla gelir diye merak etmeyin, yapraklar çok fazla süt çekiyor) tepsiyi buzdolabında 1,5 saat bekletin.

2. servisten önce üzerini nar taneleri ve dövülmüş ceviz (veya antepfıstığı) ile süsleyin. not:güllaç ince olsun isterseniz daha geniş bir tepsi kullanın. ayrıca yaprakların arasına nar veya ceviz koyarsanız güllacınız koyu renkli olacaktır.

Comments

Merhaba!
Uzun zamandan beri portakal ağacını takip ediyorum. Bir sürü güzel yemek yaptım sayenizde. Arkadaşlarım bile artık portakal ağacından yemek tarifleri alıyorlar. Bugün ben de güllaç yapmaya çalışacağım umarım güzel olur. Sonucu en kısa zamanda yazarım:)
Sevgiler

ya harika bişey sizde muhteşem yapmışsınız ama bilen varsa güllaçın nasıl yapıldığını değil yapraklarının nasıl yapıldığını yani güllaçın ana malzemelerini yazarsa sevinirim çünkü ramazan dışında güllaç bulamıyorum.teşekkürler.

selam adana ceyhanda oturuyorum güllaç tatlısını duyuyorum burda yapılmadığından dolayı bulamıyorum adana da satılıyorsa
satış merkezlerini öğrene bilirmiyim teşekürler,

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)