Domates soslu kuzu pirzola
arkadaşlarımla iftar

güllaç

Gullac

aslında güllacı yarın arkadaşlarım için yaptıktan sonra yazacaktım ama gül hanım tarifi isteyince erken davranmaya karar verdim. bu tarif güllaç paketlerinin üzerindeki tariflerle nerdeyse aynı. onlardaki süt ve şeker miktarı fazla geldiği için biz her ikisini de azaltıyoruz.

malzemeler:

  • 10-11 güllaç yufkası
  • 2,5 lt süt
  • 750g toz şeker
  • 1 paket şekerli vanilin
  • nar taneleri
  • dövülmüş ceviz veya antep fıstığı

hazırlanması:

1. süt ve şekeri kaynatın. vanilini ekleyip ılıtın. bir güllaç yaprağını parlak kısmı yukarı gelecek şekilde tepsiye serin. üzerine bir kepçe ılınmış sütten gezdirin. diğer yaprağı bunun üzerine koyup tekrar süt gezdirin. bu işlemi tüm yapraklar bitene kadar tekrarlayın. kalan sütü en üstteki yaprağın üzerine dökün. (süt fazla gelir diye merak etmeyin, yapraklar çok fazla süt çekiyor) tepsiyi buzdolabında 1,5 saat bekletin.

2. servisten önce üzerini nar taneleri ve dövülmüş ceviz (veya antepfıstığı) ile süsleyin. not:güllaç ince olsun isterseniz daha geniş bir tepsi kullanın. ayrıca yaprakların arasına nar veya ceviz koyarsanız güllacınız koyu renkli olacaktır.

Comments

merhabalar pazar günü bende güllaç yaptım ben her katın arasına ceviz en üst kata da ceviz ve nar koydum oldukça leziz oldu fakat ben 1.5 kilo süt kullandım bana göre tam kararında oldu.fakat anlamdığım şey şu parlak tarafının üstte olmasının anlamını çözemedim.neden yani ben bi fark bulamadım da biraz detaycıyım sanırım.neyse arkadaşlar arasında anlayan varsa aydınlatırsa sevinirim.

aylin merhaba
mail yazarsan sevinirim. nilberay@mynet.com mail adresim

merhaba Hanzade hanım,
sakızlı muhallebi hazır poşetlerde satılıyor. ben dr.oetker'inkini kullanıyorum. poşetin üzerindeki tarifte 750 gr süt kullanılıyor, ama güllacın içine koyarken daha kıvamlı olması için 500 gr sütle yapıyorum. ama siz çok kıvamlı olmasını istemezseniz, yani güllacın içine dağılsın isterseniz (öyle de çok güzel oluyor) 600 gr ya da daha çok kullanabilirsiniz. muhallebiye ayrıca şeker eklemek gerekmiyor, yeterince tatlı. sakızlı muhallebi evde de yapılıyor ama böylesi daha kolay, çabucak oluveriyor. :)


Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)