Ekşili terbiyeli köfte
zerrin'in iftar menüsü

Lahana sarması

Lahana_dolmasi2

cumartesi gününe ait menüde yazacağımı söylediğim ilk tarif; lahana sarması. bu tarifin iyi tarafı tencere dizip olduğu gibi derin dondurucuda saklayabilmeniz. servis yapmadan bir gece önce buzdolabına alıp servise bir saat kala zeytinyağı+salça+su ile pişmeye bırakmanız yeterli.

annem'in notu: pazardan/marketten lahana alırken ince yapraklı ve göbeği yumuşak olanları seçmeye özen gösterin. (lahanaya elinizle bastırınca ortası hafif yumuşak gelmeli)

Lahana Nasıl Sarılır başlıklı yazıya gitmek için burayı tıklayabilirsiniz.

malzemeler:

 • 1 adet orta boy lahana
 • içi:
 • 300g kıyma
 • 4 büyük baş kuru soğan
 • yarım demet maydanoz
 • 1 su bardağı pirinç
 • yarım yemek kaşığı domates salçası
 • tuz
 • karabiber
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı nane
 • ayrıca:
 • yarım çay bardağı zeytinyağı
 • yarım yemek kaşığı domates salçası
 • kaynamış su

hazırlanması:

1.  lahananın tersini çevirip koçan kısmını bıçakla koni şeklinde keserek çıkartın. yapraklarını tek tek ayırın.

2. derin bir tencereye su ve 2 tatlı kaşığı tuz koyup kaynatın. kaynayan suda lahanaları 1-2 dakika bekleterek -3 partide- kaynatın. daha sonra bunları süzgece alıp soğumaya bırakın. bu arada belirtilen malzemeleri karıştırıp dolma içini hazırlayın. 

3. sarma işlemine gelince lahananın yapraklarındaki sert damar kısmını bıçakla kesin. çıkan damarları -sarmalar tencerenin altına yapışmasın diye- tencerenin tabanına yayın. yapraklardan bir avuç büyüklüğünde parçalar alıp bir ucuna dolmalık içten bir tatlı kaşığı koyun. yaprağın yan kenarlarından birini kapatıp biraz sarın, sonra öbür kenarı da büküp rulo şeklinde tamamen sarın. -sert kısımlar bazen bükülmeyebilir ama sorun değil, yine de içi taşmıyor-

4. tüm sarmaları tencereye dizin. üzerlerine yarım çay bardağı zeytinyağı gezdirin. yarım yemek kaşığı domates salçasını bir kase suda ezerek sarmaların üzerine dökün. ayrıca sarmalarla yüze yüz gelecek biçimde kaynamış su ekleyin. üzerlerine tencereye oturacak biçimde bir tabak kapatın. (böylece sarmalar üste çıkamaz). su kaynadıktan sonra ateşi orta hararete getirip pirinçler yumuşayana kadar pişirin. (yaklaşık 20 dakika)

Comments

slm.ben sitenizi yeni keşfettim.tarifleriniz bir harika görünüyor.benim bir sorum olacak.lahana sarmasının harcını kavuruyormusunuz pişiriyormusunuz yoksa çiğdenmi koyuyorsunuz?ilk defa sarma yapıcam kusura bakmayın.cevap verirseniz cok sevinirim.şimdiden tesekkürler.

slm.ben sitenizi yeni keşfettim.lahana sarmasının içini hazırlarken içi kavuruyormusunuz yoksa pişiriyormusunuz ilk defa yapıcam kusura bakmayın.cok acele cevap verirseniz cok sevinirim.şimdiden tesekkürler.

Merhaba Hatice,
Ben 8 senedir New York'ta yasiyorum ve 8 senedir de evliyim. esim ve ben de yemek yemegi ama saglikli beslenmeyi cok seven insanlariz, ayrica ben yemek yapmayi co seven bir insan olarak, sitene yaklasik 1 sene once rastladim ve o zamandan beridir de muptalasiyim. Evde bir yandan Food Network TV'yi (24 saat yemek programlari yayini yapan bir kanal)seyrederken bir yandan da senin sayfalarinda surf yapiyorum. Ben lahana sarmasini cok severim, rahmetli annanem yapardi her istedigimde, ben hic denemedim ama bu tarifi deneyip elimden geleni yapicam. Ayrica anladigim kadariyla ingilizce biliyorsun, sana www.foodnetwork.com sitesini oneririm, guzel ve piratik yemek tarifleri bulabilirsin.
Tum ailene ve sana kucak dolusu sevgiler, yurt ozlemi ceken bir insan olarak canim turk yemegi istediginde tarif bakip yapabilcegim bir site buldugum icin de cok mutlu oldugumu bir kez daha dile getirmek istedim.
sevgiler
ozge

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)