Ekşili terbiyeli köfte
zerrin'in iftar menüsü

Lahana sarması

Lahana_dolmasi2

cumartesi gününe ait menüde yazacağımı söylediğim ilk tarif; lahana sarması. bu tarifin iyi tarafı tencere dizip olduğu gibi derin dondurucuda saklayabilmeniz. servis yapmadan bir gece önce buzdolabına alıp servise bir saat kala zeytinyağı+salça+su ile pişmeye bırakmanız yeterli.

annem'in notu: pazardan/marketten lahana alırken ince yapraklı ve göbeği yumuşak olanları seçmeye özen gösterin. (lahanaya elinizle bastırınca ortası hafif yumuşak gelmeli)

Lahana Nasıl Sarılır başlıklı yazıya gitmek için burayı tıklayabilirsiniz.

malzemeler:

 • 1 adet orta boy lahana
 • içi:
 • 300g kıyma
 • 4 büyük baş kuru soğan
 • yarım demet maydanoz
 • 1 su bardağı pirinç
 • yarım yemek kaşığı domates salçası
 • tuz
 • karabiber
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı nane
 • ayrıca:
 • yarım çay bardağı zeytinyağı
 • yarım yemek kaşığı domates salçası
 • kaynamış su

hazırlanması:

1.  lahananın tersini çevirip koçan kısmını bıçakla koni şeklinde keserek çıkartın. yapraklarını tek tek ayırın.

2. derin bir tencereye su ve 2 tatlı kaşığı tuz koyup kaynatın. kaynayan suda lahanaları 1-2 dakika bekleterek -3 partide- kaynatın. daha sonra bunları süzgece alıp soğumaya bırakın. bu arada belirtilen malzemeleri karıştırıp dolma içini hazırlayın. 

3. sarma işlemine gelince lahananın yapraklarındaki sert damar kısmını bıçakla kesin. çıkan damarları -sarmalar tencerenin altına yapışmasın diye- tencerenin tabanına yayın. yapraklardan bir avuç büyüklüğünde parçalar alıp bir ucuna dolmalık içten bir tatlı kaşığı koyun. yaprağın yan kenarlarından birini kapatıp biraz sarın, sonra öbür kenarı da büküp rulo şeklinde tamamen sarın. -sert kısımlar bazen bükülmeyebilir ama sorun değil, yine de içi taşmıyor-

4. tüm sarmaları tencereye dizin. üzerlerine yarım çay bardağı zeytinyağı gezdirin. yarım yemek kaşığı domates salçasını bir kase suda ezerek sarmaların üzerine dökün. ayrıca sarmalarla yüze yüz gelecek biçimde kaynamış su ekleyin. üzerlerine tencereye oturacak biçimde bir tabak kapatın. (böylece sarmalar üste çıkamaz). su kaynadıktan sonra ateşi orta hararete getirip pirinçler yumuşayana kadar pişirin. (yaklaşık 20 dakika)

Comments

Hatice,

Persembe gunu universiteden arkadaslarima iftar verecem..onlar icin ozel bi sey yapmak istedim..ozel ve degisik..lahana dolmasini becerebilirsem ne guzel olurdu. tarif zor degil gibi gozukuyor..bakalim. kac iftar verdim, iftar menulerim sadece ve sadece senin sitenden ogrendigim yemekleri icerir oldu... COK TESEKKURLER

selamlar
hatice bende senay gibi siteye yeni tarifleri ekledigin ani farkettim...seni gercekten tebrik ediyorum sanirim sahurda bile calisiyorsun.sonunda merakla bekledigim tarifi de yazmissin.en kisa zamanda deneyecegim ama burada(chicago)turkiyedeki gibi beyaz lahana yok,burdakiler cok daha kucuk ve sert.2 kisilik dolma yapmak icin bile 2 tane almak gerekiyor galiba.beni mail grubuna dahil edersen sevinirim herkese selamlar..
nesrin
nesrin


Hatice Merhaba,
Bir kaç aydır siteni takip ediyorum. Yemek tarifleri işin diğer tarafı benim asıl hoşuma giden sitenin canlılığı ve günü yaşayan bir site olması. Seni bunları başardığın için tebrik ediyorum. Bu mesajı yazmamın asıl sebebi ise yeni tariflerini siteye az önce eklediğini gördüm. Gecenin bu saatinde çalıştığını görünce başarının ve sitenin özel olmasının sebebini birkez daha anladım. Allah sana güç kuvvet versin, hayata ve insanlara olan sevgin hiç eksilmesin.
Hayırlı Ramazanlar.
Şenay

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)