Ekşili terbiyeli köfte
zerrin'in iftar menüsü

Lahana sarması

Lahana_dolmasi2

cumartesi gününe ait menüde yazacağımı söylediğim ilk tarif; lahana sarması. bu tarifin iyi tarafı tencere dizip olduğu gibi derin dondurucuda saklayabilmeniz. servis yapmadan bir gece önce buzdolabına alıp servise bir saat kala zeytinyağı+salça+su ile pişmeye bırakmanız yeterli.

annem'in notu: pazardan/marketten lahana alırken ince yapraklı ve göbeği yumuşak olanları seçmeye özen gösterin. (lahanaya elinizle bastırınca ortası hafif yumuşak gelmeli)

Lahana Nasıl Sarılır başlıklı yazıya gitmek için burayı tıklayabilirsiniz.

malzemeler:

 • 1 adet orta boy lahana
 • içi:
 • 300g kıyma
 • 4 büyük baş kuru soğan
 • yarım demet maydanoz
 • 1 su bardağı pirinç
 • yarım yemek kaşığı domates salçası
 • tuz
 • karabiber
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı nane
 • ayrıca:
 • yarım çay bardağı zeytinyağı
 • yarım yemek kaşığı domates salçası
 • kaynamış su

hazırlanması:

1.  lahananın tersini çevirip koçan kısmını bıçakla koni şeklinde keserek çıkartın. yapraklarını tek tek ayırın.

2. derin bir tencereye su ve 2 tatlı kaşığı tuz koyup kaynatın. kaynayan suda lahanaları 1-2 dakika bekleterek -3 partide- kaynatın. daha sonra bunları süzgece alıp soğumaya bırakın. bu arada belirtilen malzemeleri karıştırıp dolma içini hazırlayın. 

3. sarma işlemine gelince lahananın yapraklarındaki sert damar kısmını bıçakla kesin. çıkan damarları -sarmalar tencerenin altına yapışmasın diye- tencerenin tabanına yayın. yapraklardan bir avuç büyüklüğünde parçalar alıp bir ucuna dolmalık içten bir tatlı kaşığı koyun. yaprağın yan kenarlarından birini kapatıp biraz sarın, sonra öbür kenarı da büküp rulo şeklinde tamamen sarın. -sert kısımlar bazen bükülmeyebilir ama sorun değil, yine de içi taşmıyor-

4. tüm sarmaları tencereye dizin. üzerlerine yarım çay bardağı zeytinyağı gezdirin. yarım yemek kaşığı domates salçasını bir kase suda ezerek sarmaların üzerine dökün. ayrıca sarmalarla yüze yüz gelecek biçimde kaynamış su ekleyin. üzerlerine tencereye oturacak biçimde bir tabak kapatın. (böylece sarmalar üste çıkamaz). su kaynadıktan sonra ateşi orta hararete getirip pirinçler yumuşayana kadar pişirin. (yaklaşık 20 dakika)

Comments


Sevgili Hatice,siteni uzun zamandir takip ediyorum.Daha hicbir tarifte hayal kirikligi yasamadim.dun aksamki bir davette lahana sarmasi vardi.Sosuna nar eksiside katilmisti,diger kismi ayni.Cok lezzet katmisti.Paylasayim istedim

merhaba hatice,
Ben lahana sarmasını çok severim.Ancak 7 yıllık evlililiğim süresince ve evlilik öncesinde de hiç lahana sarması yapmadım.Geçen gün bir lahana almıştım.Az önce ön işlemlerini yapıp attım kaynar suyun içine.Sonra şansa bırakmamak için tarifini ararken senin siteni keşfettim.Tarifini ve yorumları okuyunca da koşup attığım gibi geri aldım lahana yapraklarını.Çünkü benimkiler şu bastırınca yumuşak olanlardan değildi.Neyse onları kavururum artık soğanla,başka zaman denerim sarmayı. Ama bu vesileyle mutfakta vakit geçirmekten benim kadar hoşlanan, yeni tarifler araştırıp,deneyip başkalarıyla paylaşan, ilgileri bana benzer kısaca çok farklı bir dünya olduğunu farkettim.Bunun için çok mutluyum.Sanki bir aile olmuşsunuz.Ben de kendimi artık bu aileden görüyorum.
SEVGİLERİMLE..
ŞENAY


Hatica Hanım Merhaba,

Yıllardır ailemden ayrı olduğum için anneciğimin güzel yemeklerinin yapılışına şahit olamadım. Evlendiğim zaman da yemek kitaplarından bişeyler yapmaya çalıştım,eh azıcık ortaokul zamanlarında annemin mutfağından kalma yemek yapabilme becerisi temelim de var. Şimdilerde sizin siteniz bana hayatımda hiç yapmadığım yemek ve pastaları korkusuzca yapmama yardımcı oldu ve inanın tüm denediğim tarifleriniz hep olumlu sonuçlandı.Bugün de lahana sarması yapmak istiyorum,dün pazardan lahana aldım sizin annenizin dediği gibi ortası hafif yumuşak :) inanıyorum ki bunun da üstesinden geleceğim sayenizde çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)