meşe palamutu & sukas
köfteli yoğurt çorbası

Perde pilavı

Perde_pilavi_1

bugün aslı'ya perde pilavının tarifini maille göndereceğim sözünü vermiştim. ama önceden çektiğim fotoğrafını bulunca pilavı buraya yazmaya karar verdim. bu pilav kesinlikle harika oluyor. tarif, çok güzel yemekler yapan şükran teyze'ye ait. (aslı pilavın içinde de tavuk varmış. ama ben yapacağın kremalı tavuk yerine bunu öneririm) ekleme: 09.10.04 08:00 - biraz önce kahvaltı sofrasını hazırlarken anneme bu tarifi yazdığımı söyledim. o da "ama ben değişik yapıyorum onu" dedi. bugün tarifi deneyecekler olabilir diye onun eklemelerini işe gitmeden yazıyorum: tavuk göğüs yerine 1 bütün tavuk kullanın, pilavı tavuk suyuyla pişirin, hafif olmasını isterseniz beş çeşit baharat yerine sadece karabiber ekleyin, bir avuç kuş üzümü katın, tencerenin dibine badem serpin böylece hamurun üzeri desenli olur.

Malzemeler:

iç malzemesi

 • 4 adet tavuk göğsü
 • 1kg pirinç
 • 300g badem
 • 100g dolmalık fıstık
 • 2 yemek kaşığı beş türlü baharat(aktarlarda beş türlü baharat olarak satılıyor)
 • hamurun malzemesi:3 yumurta
 • 5 yemek kaşığı yoğurt
 • 125g margarin
 • 1 çay bardağından biraz eksik sıvıyağ
 • 1 paket kabartma tozu
 • tuz
 • aldığı kadar un

Hamurun hazırlanması:  bütün malzemeyi karıştırıp oldukça yumuşak bir hamur elde edin.

İçinin hazırlanması:

 1.  pilavı diri olacak şekilde pişirin. tavukları haşlayıp küçük parçalra ayırın ve hafif yağda kızartın. bademleri kaynar suda bekletip kabuklarını soyun. sonra yağda kızartın.  
 2. büyük bir tepsiye pilav, tavuk, badem, dolmalık fıstık ve baharat (tuzu önceden katılmış) konulur. karıştırılarak güzelce harman edilir.
 3. önceden hazırlana hamur bir küçük bir de büyük parçaya ayrılır. büyük parça merdane ile açılıp perde pilavının yapılacağı (margarinle yağlanmış) tencereyi kaplayacak şekilde yerleştirilir. pilav karışımı içine doldurulur. ayrılan hamur parçası merdane ile açılıp pilavın üzeri tamamen kaplanır. 1 saat 200C fırında pişirilir. ters çevrilerek servis yapılır.

Comments

sa arkadaslar aradan bır kac yıl sonra ama ,bır gun önceden yapsam ertesı gun fırında ısıtsam nasıl olur?

ben bu pilavı dilimli kek kalıbında yaptım, hem servisi kolay oluyor dilim dilim olduğu için hem de güzel görünüyor.masanın üstünde hamuru açıyorum içine pilavı koyuyorum rulo yapıp kalıba koyuyorum biraz zor oluyor,hamur yırtılabiliyor ama güzel oluyor.

Sevgili Hatice,
hamurla ilgili biraz bilgi verebilirmisin. Yani hamur ne kadar kalınlıkta olmalı. Çok ince olunca dağılırmı, çok kalın olursa da sırf hamur yiyor gibi oluruz. Yaklaşık kaç mm olmalı? Yani kabartma tozu olduğu için tam ayarlayamıyorum

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)