Fırında kuzu incik
Ekşili terbiyeli köfte

sticky toffee pudding (hurmalı ıslak kek)

Sticky_toffee_pudding

birkaç yıl önce türkçe bir yemek dergisinde sticky toffee pudding tarifi görmüştüm. tarifte hurma kullanılması ilgimi çekmişti. ne zamandır o tarifi denemeyi düşünüyordum. cuma günü internette bu tarifi aratınca onlarca sayfa çıktı. ben de bunlardan en güvenilir gözükenini denedim. (tarifi newyorkmetro.com'dan aldım. yazarı oceana restoran'dan david carmichael). hem cup ölçüleri ile verilen hem de internetten bulduğum bir tarifin tutması aslında benim açımdan yeterince iyi bir sonuçtu. ama esas güzel olan anneme beğendirebilmemdi. not: tarifteki su bardağı amerikan cup ölçüsü. ben evdeki en geniş bardağı kullandım.

malzemeler:

kek:

 • 1 su bardağı hurma (350g)
 • 1 tatlı kaşığı (25g) vanilya
 • 1 tatlı kaşığı (25g) karbonat
 • 5 yemek kaşığı tereyağı/margarin (ben teremyağ kullandım)
 • 2 su bardağı un
 • 1 tatlı kaşığı (25g) kabartma tozu
 • 1/4 tatlı kaşığı tuz
 • 3/4 su bardağı toz şeker
 • 1 yumurta, çırpılmış


toffee sosu:

 • 7 yemek kaşığı margarin/tereyağı
 • 3/4 su bardağı çiğ krema
 • 1+1/3 su bardağı kahverengi toz şeker
 • 3 yemek kaşığı su

hazırlanması:

 

 1. derin bir tava dolusu suyu kaynatın. hurmaları ekleyip 5 dakika kaynatın. hurmaların suyunu süzüp soğuk su dolu bir kaseye alın. bunun içinde hurmaların kabuklarını ve çekirdeklerini çıkarın. hurmaları 1 su bardağı su, vanilya ve karbonatla birlikte tavaya koyup kaynatın. 2 dakika daha bekleyip ateşten alın. (su köpüreceği için dikkatli olun) oluşan köpüğü hafifçe alın. soğumaya bırakın.
 2. fırını 175C'ye getirin. 20x30 cm (8x12 inç) ölçülerindeki fırın kabını yağlayın. unu, kabartma tozunu, tuzu ve şekeri bir kapta karıştırın. ayrı bir kapta teremyağı mikserle krema kıvamına gelene kadar karıştırın. hurma karışımını, unlu karışımı ve 1 yumurtayı ekleyin. özleşmesi için hafifçe karıştırın. (çok karıştırırsanız kabarmaz). 25-30 dakika pişirin. toffee sosu: 1. kek pişerken sos için gereken yağı, kremayı, kahverengi şekeri ve 3 yemek kaşığı suyu bir tavaya alıp pişirin. oda sıcaklığında ılıtın. 2. keki 12 kareye bölün. sosu üzerine dökün. sosun kekin altına geçebilmesi için kenarlarını çatalla kaldırın. fırında 2-3 dakika daha pişirin. oda sıcaklığında soğutun. isterseniz vanilyalı dondurma ile servis yapın.

Comments

Bu tarifi yapmayı çok istiyorum. Hatta biraz önce gidip bütün malzemeleri aldım. Ancak 1+1/3 su bardağı kahverengi toz şeker ne demek? Lütfen biri söyleyebilir mi? Teşekkürler

c.tesi günü denedim tarifi ve süper oldu.eşim kek sevmemesine rağmen yedi ve bayıldı.annemlerde beğendiler.bu tarifi misafirlerimede yapıcam.

peki krema yoksa yerine ne kullanabilirim.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)