arkadaşlarımla iftar
Ev baklavası

Tepsi mantısı

Tepsi_mantisi_1

annemin dün gelen arkadaşlarım için hazırladığı, benim de pişmeyeceği için telaşa kapıldığım yemek bu. annem servisi kolay olsun diye iki borcama yapmayı teklif etti ama ben yuvarlak fırın tepsilerindeki halini daha çok sevdiğim için bunda yaptık. eğer bir misafir için hazırlıyorsanız mantıyı daveti vereceğiniz günde hazırlamalısınız.

8 kişilik

Malzemeler:

 • hamuru: 2 su bardağı un
 • 1 yumurta
 • 2 çay kaşığı tuz
 • ılık su
 • içi: 300g kıyma
 • 3 baş kuru soğan, çok ince doğranmış veya rondodan geçirilmiş (sakın rendelemeyin yoksa suyu çıkar)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • ayrıca: tereyağı
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 lt kaynamış su

Hazırlanması:

1. hamur malzemeleri ile oldukça sert bir hamur yapın. üzerine bir bez örtüp 15-20 dakika dinlendirin. bu arada içini hazırlayın. soğanı doğrayıp suyunu süzün. kıymaya ekleyip tuz ve karabiberi ilave edin.

2. hamuru iki bezeye ayırıp çok ince açın. açtığınız hamurları tezgahın üzerinde karelere kesin. karelerin üzerine fındık büyüklüğünde kıymalı içten yerleştirin. her bir kareyi ortası açık kalacak şekilde kayık biçiminde kapatıp yağlanmış tepsiye dizin.  üzerlerine fındık büyüklüğünde tereyağı parçaları koyup 200C fırında pembemsi olana kadar kızartın.

3. 1 yemek kaşığı salçayı suyla ezip içine 2 çay kaşığı tuz atın. bunu mantıların üzerine gezdirin. (hemen servis yapmayacaksanız üzerine alimünyum folyo kapatıp bu halde oda sıcaklığında bekletin). 1lt kaynamış suyu mantıların üzerine boca edin. (bu su size fazla gelebilir ama mantılar çok su çekiyor.) tepsiyi 250C fırına koyun. su kaynama derecesine gelince fırını kapatın. sıcak olarak sarımsaklı yoğurtla servis yapın. 

Comments

merhaba

ben bir kaç senedir arada sitenize bakar yeni tariflere göz atarım öncelikle herşey için elinize sağlık diyorum. Bugüne kadar ne seyrettiğim yemek programlarında nede internette bu mantı tarfine hiç rastlamadım ve çok üzülüyordum bu mantı yunanistandan gçö edenlerin bildiği bir mantıdır. Benim babanemlerin bildiği hatta romanya göçmeni olan anne tarafımın bile blmediği bir yemektir. Ve bizlerin misaifr ve bayram yemeğidir. Her bayram sabahı babanemde yemek yenir babaneme o sabah bayram namazın hemen ardından tüm çocukları gelir gelinler ve torunlar o 75 yaşına rahmen hiç aksatmadan sofrasını kurar ilk yemek sütlü çorbadır ikinci yemek kurufasulye ve kapamıdır ( onuda sadece onlar bilirler ) sonra mantı tepsisi ortaya konur ve tatlı gelir ardından hiç değişmeyen bir mönüdür şekli aynen resimdeki gibidir üzerleri özellikle açıl bırakılır ki biraz kıymada kızarır daha hoş görüntürü olur ve üstüne ince bir yufka açılıp yayılır kıymalar çok yanmasın diye hafif kızarınca oda kızarınca tekrar alınır üstünden ben bizlere ait bu yemeği yayınladığınız için çok teşekür ederim. birde anne tarafıma özel olan suda mantıyı yayınlarsanız sevinirim o kayseri mantısı gibi suda olur ama daha büyüktür ve içine bizim ekşimik dediğimiz sizinlor ediğiniz peynir konularak yapılır.

Elinize saglik. cok güzel olmus kayserili misiniz? bizdede yaparlar bu mantiyi hatta peynirli yapılanıda vardir yagda kızartılanı da. çok güzel olur ama ben hamur açmayı bilemediğim için annem yaptiginda size resmini ve tarifini yollayabilirim.

elinize kolunuza saglık.

mantı çok iştah açıcı duruyo ama omantı suda haşlanırken o halini nasıl alsın arkadaşım

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)