çekiliş sonuçları
teyzemin iftar menüsü

Hazır yufkadan kol böreği

Hazir_yufkadan_kol_boregi

arkadaşlarım geldiğinde bu böreği yapmıştım. çok çabuk ve kolay hazırlanabildiği için yine iftar davetlerine uygun bir börek bu da.

malzemeler:

 • 4 yufka
 • 1,5 su bardağı süt
 • 1 yumurta
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • beyaz peynir
 • kıyılmış maydanoz
 • 1 yumurtanın sarısı
 • çörek otu

not: peynirli maydanozlu iç yerine patatesli veya kıymalı iç de hazırlayabilirsiniz.

hazırlanması:

 1. süt, yumurta ve yağı bir kaseye alıp çırpın.
 2. ezilmiş beyaz peyniri ve kıyılmış maydanozu ayrı bir tabakta karıştırın.
 3. yufkanın birini masaya yayın. yarısına kadar harçtan sürün. diğer yarısını yufkanın dörtte üçünü kaplayacak şekilde kapatın. aynı harçtan onun da üzerine sürün.
 4. peynirli içi yufkanın üzerine yayın. yufkanın kenarlarını içe doğru kıvırıp yufkayı rulo şeklinde sarın. ruloyu ortadan ikiye kesin ve yağlanmış tepsiye yanyana dizin. aynı işlemi diğer üç yufka içinde yapın. sütlü harçtan arttıysa ruloların üzerine sürün. bir yumurtanın sarısını çırpıp ruloların üzerine sürün. çörek otu serpip börekler kızarana kadar pişirin.

Comments

Hatice'cim bu guzel siten icin seni tebrik ediyorum. Oldukca basarilisin. Bu guzel tariflerinden cok yararlaniyorum. Arkadaslarima bu siteyi tavsiye etmek icin bi yer aradim sayfanda ama bulamadim, ben de hepsine teker teker web adresini onerdim. Basarilarinin devamini diliyorum.

Açıklıyayım vildancım;bitamamiha,tamda öyledir anlamını ifade etmede kullanılır.

Arkadaşlar izah ediyim;yufkayı serin,harcı sürün.Onun üzerine ikinci yufkayıda serin.Böylece iki kat oldu.Kalan son yufkamızıda üzerine serin.Üçüncü katın sadece yarısına harcı sürün diğer yarısı boş kalsın.(Tamamına sürseniz fazla gelip taşma yapabilir).Boş kalan katı diğerinin üstüne kapat.3 kattan oluşan yufkamızın tüm bu işlemlerden sonra şekli yarım bir direye benziyor.Şİmdi bu yarım daire şeklindeki yufkadan , bir çay bardağı yada kurabiye yapında kullandığımz kalp formunda bir kalıp yardımıyla elinizle bastırarak şekiller çıkarın.(kenar kısımları yumurta sayesinde yapıştırıcı görevi görür,3 kat birbirine yapışır).az yapışanda çıkabilir fakat sorun olmayacaktır,kızgın yağa atınca şeklini korur yayılmaz.piştiğinde kat yerleri yapşmış,orta kısmı şişkin balon formunda börekleriniz olur.umarım bu kez daha anlaşılır olmuştur,hürmetler...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)