çekiliş sonuçları
teyzemin iftar menüsü

Hazır yufkadan kol böreği

Hazir_yufkadan_kol_boregi

arkadaşlarım geldiğinde bu böreği yapmıştım. çok çabuk ve kolay hazırlanabildiği için yine iftar davetlerine uygun bir börek bu da.

malzemeler:

 • 4 yufka
 • 1,5 su bardağı süt
 • 1 yumurta
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • beyaz peynir
 • kıyılmış maydanoz
 • 1 yumurtanın sarısı
 • çörek otu

not: peynirli maydanozlu iç yerine patatesli veya kıymalı iç de hazırlayabilirsiniz.

hazırlanması:

 1. süt, yumurta ve yağı bir kaseye alıp çırpın.
 2. ezilmiş beyaz peyniri ve kıyılmış maydanozu ayrı bir tabakta karıştırın.
 3. yufkanın birini masaya yayın. yarısına kadar harçtan sürün. diğer yarısını yufkanın dörtte üçünü kaplayacak şekilde kapatın. aynı harçtan onun da üzerine sürün.
 4. peynirli içi yufkanın üzerine yayın. yufkanın kenarlarını içe doğru kıvırıp yufkayı rulo şeklinde sarın. ruloyu ortadan ikiye kesin ve yağlanmış tepsiye yanyana dizin. aynı işlemi diğer üç yufka içinde yapın. sütlü harçtan arttıysa ruloların üzerine sürün. bir yumurtanın sarısını çırpıp ruloların üzerine sürün. çörek otu serpip börekler kızarana kadar pişirin.

Comments

Hokkabaz tarif icin cok tesekkur ederim. Sanirim firin yerine sac'da yada teflon tavada da oluyordur dimi? benim komsum ocak ustunde sac'da yapardi. belki daha pratik... İlgin icin cok tesekkurler...

gulcin istedigin lavas ekmegini tarifini ustteki mailde gonderdim .afiyet olsun

• 5 ½ kap ekmek unu-proteini yuksek unlardir
• 2 kap= 500 ml ilikca su
• 7-8 gram toz aktif kuru maya
• 2 yemek kasigi seker
• 2 tatli kasigi tuz-ustleri her zaman duzlenecek

Su+maya+sekeri buyukce derin bir kaba koyun ve 5-7 dakika bekletin karistirip.Buna un+tuzu ekleyin ve yumusakca bir hamur hazirlayin-hamur cok kuruysa ellerinizi islatarak yogurun birkac defa. Ama hamura un ekmek icgudunuze mecbur kalmadikca uymayin;hamur elle de mikserle de hazirlanabilir.Duzgun,elastik,esnek bir hamur olana kadar elde 10 dakika yogurun; ev mikserinde ise hamur ucu ile 5-6 dakika karistirin.Top yapin ve ici sivi yagla yaglanmis derin kaba koyun-vcevirin ki her tarafi yaglansin ve ortun naylonla ve ILIK,ESINTISZ BIR KOSEYE KOYUN 45 dakika-1 SAAT VEYA EN AZ 2 MISLI OLANA KADAR MAYALANSIN.

Az unlu tezgaha alin hamuru,avuc iclerinizle gazini cikartinve 3-5 defa tekrar yogurun ve 8 esit parcaya bolun hamuru.Az unlu tezgaha koyun ve naylonla ortun ustlerini ve en az 30-40 dakika,en az 2 misli olana kadar mayalanmaya terk edin yine.

Firini 450 F/225 C isitin 15 dakika onceden ve de 30X 40 cm gibi bir tepsiyi unlayin az az eleyerek.8 parca hamur hazir olunca, herbirini merdane ile az unlu tezgahta acin 30X 40 cm olculerinde ve de ince olmalidir-tepsiye koyun.Tum hamurun yuzeyini catal uclariyla delmeden izler yapin.Ve bu ekmekleri birer birer pisirin firinda 6-9 dakika ya da USTLERI HAFIFCE KIZARANA KADAR. Alin firindan ve tel raflara koyun ki sogusunlar.Hepsini boyle teker teker pisirin. Eger piserken baloncuklar olusursa bunlari hemen catalla delin.

www.ruki.org sitesinden alinmistir.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)