okuyucuların bayram anıları #2
okurların bayram anıları & tarifleri #3

muhallebili kadayıf

Muhallebili_kadayif

geçen haftalarda siteye ara verince meral "siteyi okumak aynı ev sahibinin olmadığı bir yere misafirliğe gitmek gibi" demişti. son iki gündür akşamları siteyi her açışımda da bana terk edilmiş bir yer gibi geliyordu. bu yüzden cumartesi günü yola çıkana kadar belki bir veya iki tarif daha ekleyebilirim... bu arada benim dharma'dan sipariş ettiğim iki kitabım ulaştı. ilki yelda sönmez'in anneannemin mutfağı kitabı. sayın sönmez'in anneannesinin, annesinin, komşu teyzelerin tariflerinden derleyerek hazırladığı bir kitap bu. her bir tarif annenizin evini hatırlatıyor size. benim kitabın en çok beğendiğim taraflarından biri harika fotoğrafları. fotoğraflar can cömert'e ait. ancak maalesef  sayın cömert hakkında internette fazla bir bilgi bulamadım.  tek bildiğim çok başarılı bir yemek fotoğrafçısı olduğu.  bahsettiğim kitap kendi sınıfına göre biraz pahalı ama dharma'dan %35'e varan indirimle alabiliyorsunuz.  ikinci aldığım kitap sahrap soysal'ın bir yemek masalı. ama gelen kitap çok yıpranmış ve kötü bir halde geldiği için hemen siteye mail atıp durumu ilettim ve değiştirmelerini talep ettiğimi belirttim.  kitap tekrar onlara geri gittiği için inceleme fırsatım olmadı ama ablam gitmeden baktığı kadarıyla kitabın çok güzel olduğunu söyledi...

cuma günü teyzemin iftar için yaptığı muhallebiyi yazayım. bize biraz künefeyi çağrıştırdı bu tarif....

malzemeler:

 • yarım kg kadayıf
 • 125g tereyağı+125g margarin
muhallebisi:
 • 1 lt süt
 • 5 yemek kaşığı pirinç unu
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
şerbeti:
 • 4 su bardağı toz şeker
 • 3,5 su bardağı su
 • birkaç damla limon

hazırlanması:

 1. margarin ve tereyağını eritip ılıtın. ılınan yağı kadayıfın üzerine dökün. elinizle kadayıfı aça aça yağın kadayıfın her yanına değmesini sağlayın. kadayıfın yarısını elinizle bastırarak orta boy tepsiye yayın.
 2. muhallebiyi yapmak için sütün içine şekeri ve pirinç ununu ekleyin. telle devamlı çırparak pişirin. arada karıştırarak ılıtın. muhallebiyi tepsideki kadayıf üzerine yayın. kadayıfın diğer yarısını da bastırarak öuhallebinin üzerine serin. bunu 180C'de iyice kızarana kadar pişirin. (iyice kızarmazsa şerbeti dökünce beyaz kalır.)
 3. şerbeti için şekeri ve suyu kaynatın. en son limonu ekleyip bir taşım daha kaynatın. kadayıf sıcak şerbet ılıkken şerbeti kadayıfın üzerine dökün. şerbeti döktükten hemen sonra kadayıf tepsisinin üzerine başka bir tepsi kapatın. (böylece kadayıf kurumaz)

not: herkesin kadir gecesi mübarek olsun.  ben bu gece site okuyucularından sevdiklerini kaybedenler için dua edeceğim. inşallah siz de duanızda bizleri anarsınız...

Comments

sevgili gülçin,
kusura bakma yorumunun bu sabah gördüm.söylediğin şekilde yapabilirsin.eğer hamur içli köfte gibi oyulmazsa poğaça yapar gibi elinde biraz açıp iç malzemeden koyup yuvarlayarak yada dediğin gibi kat yeri alta gelerek yapabilirsin.kolay gelsin.ama sana tavsiyem içerisinde ki cevizin çok ufak olmamasına ve tarçınının seviyorsan tabi bol olmasına dikkat et.
sevgiler
gülçin.

Selam arkadaslar, bende bu sitenin mudavimlerindenim hergun bir kac kez bakmadan edemiyorum, dun oksuz gibiydi iyiki yazmissin Hatice:).. buradaki tarifler harika ve yorum yazan arkadaslar sizlerde oyle.. gecmis kandiliniz mubarek olsun, Allah herseyi gonlunuzce versin..
Bu arada size bir sorum olacak benim bulundugum yerde hazir yufka yok yani bizim Turk yufkasi gibi yok bu yufkayi evde yapabiliriz degilmi hazir yufkanin benim bilmedigim bir ozelligi varmi diye merak ettim cahilligimi bagislayin...

Sevgili Hatice,

Bugün ümitsiz bir şekilde siteye girince nasıl mutlu oldum anlatamam. Ayrıca bu arada bayramda yapmak için Tel Kadayıf tarifi arıyordum, birde o tarifi görünce daha da mutlu oldum. Sevgilerimle,

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)