Hazır yufka mantısı
hafta sonu yemeği

2004 yılının en iyi yabancı yemek kitapları

New York Times, Gourmet gibi pek çok yayın yıl sonuna doğru en iyi kitaplar listesi yayınlıyorlar. Ben birkaç tanesine göz gezdirdim.  Bende hiç biri yok -muhtemelen içlerinden birini seçip alacağım- ama listenin üst sıralarında yer alan kitaplar ve açıklamaları şöyle:

Bouchon, Thomas Keller: bu kitap mutlaka her listenin baş sıralarında yer alıyor. Keller, Amerika'da meşhur French Laundry restoranının sahibi. Aynı isimli bir yemek kitabı da var. Keller, French Laundry'nin hemen yanına daha sade yemeklerin yapıldığı ama kendinizi daha rahat hissedebileceğiniz bir restoran açmayı hayal edince "Bouchon"un ilk adımları atılmış. Kitabın ana fikri; en güzel yiyeceklerin bembeyaz örtülerin serili olduğu lokantalardan çıkmak zorunda olmadığı gibi en güzel yemeklerin de pahalı malzemelerle yapılması gerekmez. Önemli olan içinde bulunduğunuz sürecin her adımına dikkat etmektir.

Anthony Bourdain's Les Halles Cookbook, Strategies, Recipes, and Techniques of Classic Bistro Cooking, Anthony Bourdain: Bourdain, ülkemizde geçen sene Türkçe'ye çevrilen "Mutfak Sırları" adlı kitabıyla tanınıyor. Yazar kitabında, restoranı Les Halles'de yaptığı;  Onion Soup Les Halles, Steak au Poivre, Boeuf Bourguignon, Coq au Vin ve Chocolate Mousse gibi evde kolayca yapılacak tariflerin yanısıra Bouillabaisse, Cassoulet ve Roulade of Wild Pheasant  gibi zor gözüken- ama (benim gibi) çabuk panik olan kişilerin bile kolayca yapabileceği bir anlatıma sahip olan- tariflere yer veriyor.

Alfred Portale Simple Pleasures: Home Cooking from the Gotham Bar and Grill's Acclaimed Chef, Alfred Portale: Simple Pleasures'da çok kolay yapılabilen ama sonuçtan çok memnun kalacağınız 125 tarif verdiğini söylüyor Alfred Portale. Spicy Shrimp Salad with Mango, Avocado, and Lime Vinaigrette; Pizza with Roasted Chiles, Manchego, and Scallions; Duck Vindaloo; and Roasted Monkfish with Green Peppercorn Sauce tariflerden bazıları ama kullanılan malzemeler bile bana çok kolay bulunan şeyler gibi gelmedi.

Back to the Table: The Reunion of Food and Family, Art Smith: Oprah'ın özel aşçısı Art Smith, kitabında aile bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan 150 tarif sunarken bir yandan da birlikte yemek yeme ritüelinin anlamı üzerine yorumlamalarda bulunuyor. Kitap "Breaking Bread," "The Family Meal," ve "Food Is Love" başlıklı konulara ayrılıyor ve her konuda belirli menüler eşliğinde tarifler sunuluyor.

Sizin çok sevdiğiniz, tavsiye edebileceğiniz Türkçe veya İngilizce yemek kitapları hangileri?

Comments

merhabalar
ben okyanus bu sitede ve diğer sitede türkçe yemeklerin ingilizceye çevrilmiş hallerini arıyorum ama nafile bi tane bile bulamadım. bulamadığımı bir kenarıya bırakıyım öyle bi site dahi yok.Biraz önce öyle bir site buldum ordada yemek kitaplarını ismi ve bazı kişilerin yorumları var ben yorum aramıyorum ki ! ingilizce olan bir yemek tarifi arıyorum.Bu yemek tarifini aramamın sebebide biraz sipastik olan hatta 'biraz, ı fazla bayağı sipastik olan ingilizce öğretmenim yüzündendir. Buradan performans ödevini böyle konular üzerine veren öğretmenlere sesleniyorum: siz öğretmenler birazcıkta biz öğrencileri düşünseler zaten türkiye şartlarında okumak zorlaşmış birde sizin bu verdiğiniz ödevler insanı çileden çıkartır..

Öküz kuyruğu çorbası "ochsenschwanzsuppe" veya "oxtail soup" için burada yazılan bir yazıda bizim damağımızla alakalı olmadığı belirtilmiştir. Oysa ki bu çorba Elazığ ili (yanlış hatırlamıyorsam ilçeyi) İçme ilçesi kökenli olduğu sanılan çok eski, öz, bir Anadolu çorbasıdır. Sonradan öncelikle ABD' de sonra diğer coğrafyalarda ünlü olmuştur. Atalarımız bizim düşündüğümüzün çok üzerinde çorba sevdalısıdırlar lakin şu an ben bu çorbanın tarifini bulamıyorum ve etrafımdakilerin hiçbiri de bilmiyor.Neyse, bilgilerinize. Afiyet olsun!

selamlar

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)