Hazır yufka mantısı
hafta sonu yemeği

2004 yılının en iyi yabancı yemek kitapları

New York Times, Gourmet gibi pek çok yayın yıl sonuna doğru en iyi kitaplar listesi yayınlıyorlar. Ben birkaç tanesine göz gezdirdim.  Bende hiç biri yok -muhtemelen içlerinden birini seçip alacağım- ama listenin üst sıralarında yer alan kitaplar ve açıklamaları şöyle:

Bouchon, Thomas Keller: bu kitap mutlaka her listenin baş sıralarında yer alıyor. Keller, Amerika'da meşhur French Laundry restoranının sahibi. Aynı isimli bir yemek kitabı da var. Keller, French Laundry'nin hemen yanına daha sade yemeklerin yapıldığı ama kendinizi daha rahat hissedebileceğiniz bir restoran açmayı hayal edince "Bouchon"un ilk adımları atılmış. Kitabın ana fikri; en güzel yiyeceklerin bembeyaz örtülerin serili olduğu lokantalardan çıkmak zorunda olmadığı gibi en güzel yemeklerin de pahalı malzemelerle yapılması gerekmez. Önemli olan içinde bulunduğunuz sürecin her adımına dikkat etmektir.

Anthony Bourdain's Les Halles Cookbook, Strategies, Recipes, and Techniques of Classic Bistro Cooking, Anthony Bourdain: Bourdain, ülkemizde geçen sene Türkçe'ye çevrilen "Mutfak Sırları" adlı kitabıyla tanınıyor. Yazar kitabında, restoranı Les Halles'de yaptığı;  Onion Soup Les Halles, Steak au Poivre, Boeuf Bourguignon, Coq au Vin ve Chocolate Mousse gibi evde kolayca yapılacak tariflerin yanısıra Bouillabaisse, Cassoulet ve Roulade of Wild Pheasant  gibi zor gözüken- ama (benim gibi) çabuk panik olan kişilerin bile kolayca yapabileceği bir anlatıma sahip olan- tariflere yer veriyor.

Alfred Portale Simple Pleasures: Home Cooking from the Gotham Bar and Grill's Acclaimed Chef, Alfred Portale: Simple Pleasures'da çok kolay yapılabilen ama sonuçtan çok memnun kalacağınız 125 tarif verdiğini söylüyor Alfred Portale. Spicy Shrimp Salad with Mango, Avocado, and Lime Vinaigrette; Pizza with Roasted Chiles, Manchego, and Scallions; Duck Vindaloo; and Roasted Monkfish with Green Peppercorn Sauce tariflerden bazıları ama kullanılan malzemeler bile bana çok kolay bulunan şeyler gibi gelmedi.

Back to the Table: The Reunion of Food and Family, Art Smith: Oprah'ın özel aşçısı Art Smith, kitabında aile bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan 150 tarif sunarken bir yandan da birlikte yemek yeme ritüelinin anlamı üzerine yorumlamalarda bulunuyor. Kitap "Breaking Bread," "The Family Meal," ve "Food Is Love" başlıklı konulara ayrılıyor ve her konuda belirli menüler eşliğinde tarifler sunuluyor.

Sizin çok sevdiğiniz, tavsiye edebileceğiniz Türkçe veya İngilizce yemek kitapları hangileri?

Comments

merhaba, ben yoresel yemeklere ve sağlıklı,doğal beslenmeye meraklı olduğum için Tijen İnaltong ve Sahrap Soysal'ın kitaplarını beğeniyorum.Yabancı kitaplardan sadece tatlı veya pasta yapımı olan kitaplara ilgim var.ama ancak onlardan da kafama göre birşey bulamadım.Sizin tavsiyelerinizi bekliyorum.

Haticeye de sürekli aldığı yabancı kaynakları tanıttığı için teşekkür ediyorum.

Ben "The Cook's Encyclopedia of..." serisini hemen hemen tamamladim ve hepsi birbirinden guzel. Vegetarian Cooking, Pasta, Baking, Bread Machine Baking, Italian, Mexican, Chicken, Four Ingredient Cooking, Soup, Appetizers, Herbs, One Pot & Clay Pot Cooking ve simdi aklima gelmeyen bir kac kitabi daha var bende. Hepsi ayni seriye ait ama yazarlari farkli farkli. Tum tarifler resimli, asama asama anlatilmis ve genelde malzemeler kolay malzemeler. Ayrica da fiyatlari cok uygun geldi bana. Cunku yemek kitaplari genelde cok pahali biliyorsunuz, ozellikle de resimli olunca. Sanirim Amazon'dan hepsini bulabilirsiniz. Tavsiye ederim.

merhaba
Benim favorim ingiliz asci Jamie Oliver.Cok yaratici ve farkli tarifleri var.Ayrica Rob feenie.Rob feenie`nin burda Vancouver`da restauranti da var.Gayet guzel,ama ben hicbir seyi Kanaat Lokantasi`na degismem:)Gozumde tutuyor...Yerli ise cok cok eskilerden Leman Cilizoglu diye bir kadin.Nerdedir, yasar mi bilmem,ama bizim evde yemek tarifleri cok yapilmistir.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)