Hazır yufka mantısı
hafta sonu yemeği

2004 yılının en iyi yabancı yemek kitapları

New York Times, Gourmet gibi pek çok yayın yıl sonuna doğru en iyi kitaplar listesi yayınlıyorlar. Ben birkaç tanesine göz gezdirdim.  Bende hiç biri yok -muhtemelen içlerinden birini seçip alacağım- ama listenin üst sıralarında yer alan kitaplar ve açıklamaları şöyle:

Bouchon, Thomas Keller: bu kitap mutlaka her listenin baş sıralarında yer alıyor. Keller, Amerika'da meşhur French Laundry restoranının sahibi. Aynı isimli bir yemek kitabı da var. Keller, French Laundry'nin hemen yanına daha sade yemeklerin yapıldığı ama kendinizi daha rahat hissedebileceğiniz bir restoran açmayı hayal edince "Bouchon"un ilk adımları atılmış. Kitabın ana fikri; en güzel yiyeceklerin bembeyaz örtülerin serili olduğu lokantalardan çıkmak zorunda olmadığı gibi en güzel yemeklerin de pahalı malzemelerle yapılması gerekmez. Önemli olan içinde bulunduğunuz sürecin her adımına dikkat etmektir.

Anthony Bourdain's Les Halles Cookbook, Strategies, Recipes, and Techniques of Classic Bistro Cooking, Anthony Bourdain: Bourdain, ülkemizde geçen sene Türkçe'ye çevrilen "Mutfak Sırları" adlı kitabıyla tanınıyor. Yazar kitabında, restoranı Les Halles'de yaptığı;  Onion Soup Les Halles, Steak au Poivre, Boeuf Bourguignon, Coq au Vin ve Chocolate Mousse gibi evde kolayca yapılacak tariflerin yanısıra Bouillabaisse, Cassoulet ve Roulade of Wild Pheasant  gibi zor gözüken- ama (benim gibi) çabuk panik olan kişilerin bile kolayca yapabileceği bir anlatıma sahip olan- tariflere yer veriyor.

Alfred Portale Simple Pleasures: Home Cooking from the Gotham Bar and Grill's Acclaimed Chef, Alfred Portale: Simple Pleasures'da çok kolay yapılabilen ama sonuçtan çok memnun kalacağınız 125 tarif verdiğini söylüyor Alfred Portale. Spicy Shrimp Salad with Mango, Avocado, and Lime Vinaigrette; Pizza with Roasted Chiles, Manchego, and Scallions; Duck Vindaloo; and Roasted Monkfish with Green Peppercorn Sauce tariflerden bazıları ama kullanılan malzemeler bile bana çok kolay bulunan şeyler gibi gelmedi.

Back to the Table: The Reunion of Food and Family, Art Smith: Oprah'ın özel aşçısı Art Smith, kitabında aile bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan 150 tarif sunarken bir yandan da birlikte yemek yeme ritüelinin anlamı üzerine yorumlamalarda bulunuyor. Kitap "Breaking Bread," "The Family Meal," ve "Food Is Love" başlıklı konulara ayrılıyor ve her konuda belirli menüler eşliğinde tarifler sunuluyor.

Sizin çok sevdiğiniz, tavsiye edebileceğiniz Türkçe veya İngilizce yemek kitapları hangileri?

Comments

Bence bir Egeli olarak Gökçen Adar'ın Mutfakta dört Mevsim ilkbahar-yaz ve sonbahar-kış kitapları son zamanlarda çıkan en iyi kitaplardan.Ayrıca Emine beder'in 6 ciltlik serisini yemeğe yeni başlayan ve klasik tatları arıyanlar için öneririm.Örneğin sebze yemekleri kitabında sadece patlıcan yemekleri tarifleri 50 küsur tane.Ayrıca Yöresel tatları sevenlere Fatma Çika'nın Çukurova Yemekleri tavsiye olur...Sahrap Soysal'ın Bir Yemek Masalı kitabı da güzel bir kitap..

Merhaba,
Kitap tanitimlari icin cok tesekkur ederim...Haticecim umarim sen bu kitaplardan denersin ve bize iletirsin...Ben en cok bol sebzeli ve meyveli tarifleri merak ediyorum...
Ben de Osmanli Mutfagi ile ilgili bir kitap alacaktim ama emin olamadim elime almadan...Bu konuda bilgisi olan var mi acaba? Bir de Yesil Elma Programinin tatli ustasi Oktay Usta'nin da kitabi cikmis Turkiye'de...Ben gormedim ama guzel olduguna inaniyorum...
Bende yemek tarifleri kitabi var ama klasik bir kitap ve icinde yemek resimleri alakasiz bir sekilde koyulmus..Benim icin yemegin resmini gormek tarifi kadar onemli..O yuzden zaten portakal agaci benim icin en guzel yemek tarifi kitabi...
Sevgilerimle..

benim sorum yemek kitapları haricinde olacak acaba yardım edermisiniz.
herşeyden önce şunu belirteyim yabancı dil konusunda ne yazık ki mükemmel değilim.kendimi bu konuda bir türlü geliştiremedim gitti.
şu an da öyle bir konuda varki tıkandım kaldım.
ben takı yapımı ilede ilgileniyorum.
amazon .com da bu tür kitaplar var fakat hangisi daha popüler bunu bilmiyorum.
ayrıca böyle bir siteden kitap sipariş etmek bana kaça mal olur?
kitap ingiltere üzeri gelecekmiş böyle bir demeyim yaşayan varmı?
varsa bana
karagoz34@mynet.com adresine bilgi geçebilirmi?
şimdiden yardım edenlere teşekkür ederim
bu arada hatice daha önce mail grubu ne oldu*
artık portakalağacından mail gelmiyor neden acaba?
sevgiler

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)