Hazır yufka mantısı
hafta sonu yemeği

2004 yılının en iyi yabancı yemek kitapları

New York Times, Gourmet gibi pek çok yayın yıl sonuna doğru en iyi kitaplar listesi yayınlıyorlar. Ben birkaç tanesine göz gezdirdim.  Bende hiç biri yok -muhtemelen içlerinden birini seçip alacağım- ama listenin üst sıralarında yer alan kitaplar ve açıklamaları şöyle:

Bouchon, Thomas Keller: bu kitap mutlaka her listenin baş sıralarında yer alıyor. Keller, Amerika'da meşhur French Laundry restoranının sahibi. Aynı isimli bir yemek kitabı da var. Keller, French Laundry'nin hemen yanına daha sade yemeklerin yapıldığı ama kendinizi daha rahat hissedebileceğiniz bir restoran açmayı hayal edince "Bouchon"un ilk adımları atılmış. Kitabın ana fikri; en güzel yiyeceklerin bembeyaz örtülerin serili olduğu lokantalardan çıkmak zorunda olmadığı gibi en güzel yemeklerin de pahalı malzemelerle yapılması gerekmez. Önemli olan içinde bulunduğunuz sürecin her adımına dikkat etmektir.

Anthony Bourdain's Les Halles Cookbook, Strategies, Recipes, and Techniques of Classic Bistro Cooking, Anthony Bourdain: Bourdain, ülkemizde geçen sene Türkçe'ye çevrilen "Mutfak Sırları" adlı kitabıyla tanınıyor. Yazar kitabında, restoranı Les Halles'de yaptığı;  Onion Soup Les Halles, Steak au Poivre, Boeuf Bourguignon, Coq au Vin ve Chocolate Mousse gibi evde kolayca yapılacak tariflerin yanısıra Bouillabaisse, Cassoulet ve Roulade of Wild Pheasant  gibi zor gözüken- ama (benim gibi) çabuk panik olan kişilerin bile kolayca yapabileceği bir anlatıma sahip olan- tariflere yer veriyor.

Alfred Portale Simple Pleasures: Home Cooking from the Gotham Bar and Grill's Acclaimed Chef, Alfred Portale: Simple Pleasures'da çok kolay yapılabilen ama sonuçtan çok memnun kalacağınız 125 tarif verdiğini söylüyor Alfred Portale. Spicy Shrimp Salad with Mango, Avocado, and Lime Vinaigrette; Pizza with Roasted Chiles, Manchego, and Scallions; Duck Vindaloo; and Roasted Monkfish with Green Peppercorn Sauce tariflerden bazıları ama kullanılan malzemeler bile bana çok kolay bulunan şeyler gibi gelmedi.

Back to the Table: The Reunion of Food and Family, Art Smith: Oprah'ın özel aşçısı Art Smith, kitabında aile bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan 150 tarif sunarken bir yandan da birlikte yemek yeme ritüelinin anlamı üzerine yorumlamalarda bulunuyor. Kitap "Breaking Bread," "The Family Meal," ve "Food Is Love" başlıklı konulara ayrılıyor ve her konuda belirli menüler eşliğinde tarifler sunuluyor.

Sizin çok sevdiğiniz, tavsiye edebileceğiniz Türkçe veya İngilizce yemek kitapları hangileri?

Comments

Merhaba...
Galiba bende bouchon diyecegim.Ilk firsatta siparis edecegim.Ingilizcesi benim gibi henuz cok iyi olmayanlar icinde ise Timas yayinlarinin Abdullah Cerrahoglunun kitabini tavsiye edebilirim.(Guzel anacigim benim icin almisti buralara gelirken guzel annem benim canimmm)Klasik bir kitap. Ben ilk denemelerimde cok faydasini gordum.Resimli olmasi,denenmis olmasi v.s...
selametle kalin...

Ben 1 aydir ekmeklerimi kendim yapiyorum.Ve buyuk zevk aliyorum bu resmen bir meditasyon:)
Hele yogurma kismi! Tabi birde ekmek pisirme
makinasida aldim.Hem firinda hemde bu makinada ekmek cesitleri deniyorum son zamanlar:)Bu konu ile ilgili 2 kitap aldim.Bu Kitaplarin Turkce versiyonu varmi bilmiyorum.Ben Hollandacasini aldim.Ve cok severek tarifleri uyguluyorum.

The World Guide to Bread-Christine Ingram & Jennie Shapter
The Ultimate Bread Machine Cookbook - Jennie Shapter

Benimde annemden aldigim Leman Cilizoglu'nun bir yemek kitabi var.Ve ciltler halinde Emine Beder'in yemek kitaplari var.Birde uzun yillar aldigim Sofra Dergisi Arsivim.Ama son zamanlar PORTAKALAGACi diye bir basucu kitabim olusmakta:)
Hepinize kolay gelsin Afiyetle:)


merhaba, azra; osmanlı mutfağı ile ilgili olarak; (bu sene vefat eden) ünlü gurme, tuğrul şavkay'ın, "osmanlı mutfağı",hararetle tavsiye edebilirim bir kitaptır. ben bu kitabı, bir kaç sene önce radikal gazetesinin promosyon olarak verdiği kitap olarak ücretsiz alma şansına sahip oldum. (radikal gazetesi, tuğrul şavkay işbirliği ile). aynı şekilde; yine aynı yazarın ve aynı gazete ile "tatlı kitap almıştım. (tatlı ile ilgilenenler için)

her iki kitap da, -gerek cilt baskısı ve resimler,(görsel olarak) gereksei içerik olarak tek kelime ile harika ve ihtiyaca fazlasıyla cevap verecek niteliktedirler.

eğer piyasada bulabilirsen, hiç kaçırma derim.
zira; promosyon olarak verilmiş olduğundan; temin etmek zor olabilir. belki, sahhaflara vs. bakmakta fayda olabilir..

yöresel lezzet tutkunlarına bir de, benim yine yıllar önce almış olduğum,lezzet dergisinin promosyon olarak verdiği, 4 ciltlik yöresel yemek ansiklopesisini, tavsiye edebilirim. (sahhaflarda rastlamıştım. yok pahasına satılıyordu.)

"yeşil elma programı", zaten harika bir program, ancak ne yazık ki,tâkip etmeye pek fırsatım olmuyor. oktay usta'nın kitabının çıktığını bilmiyordum. öğrendiğim iyi oldu.
hangi yayın evi olduğunu öğrenirsem, mutlaka almak isterim. bir de sahrap soysal'ın "bir yemek masalı"'ını unutmamak gerek. adana yemekleri sıkça soframızda yer aldığı halde; fatma çıkla'nın (inkılâp yayınları arasında çıkan) "çukurova mutfağı", zaten yıllar önce arşivime dâhil edilmişti.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)