Hazır yufka mantısı
hafta sonu yemeği

2004 yılının en iyi yabancı yemek kitapları

New York Times, Gourmet gibi pek çok yayın yıl sonuna doğru en iyi kitaplar listesi yayınlıyorlar. Ben birkaç tanesine göz gezdirdim.  Bende hiç biri yok -muhtemelen içlerinden birini seçip alacağım- ama listenin üst sıralarında yer alan kitaplar ve açıklamaları şöyle:

Bouchon, Thomas Keller: bu kitap mutlaka her listenin baş sıralarında yer alıyor. Keller, Amerika'da meşhur French Laundry restoranının sahibi. Aynı isimli bir yemek kitabı da var. Keller, French Laundry'nin hemen yanına daha sade yemeklerin yapıldığı ama kendinizi daha rahat hissedebileceğiniz bir restoran açmayı hayal edince "Bouchon"un ilk adımları atılmış. Kitabın ana fikri; en güzel yiyeceklerin bembeyaz örtülerin serili olduğu lokantalardan çıkmak zorunda olmadığı gibi en güzel yemeklerin de pahalı malzemelerle yapılması gerekmez. Önemli olan içinde bulunduğunuz sürecin her adımına dikkat etmektir.

Anthony Bourdain's Les Halles Cookbook, Strategies, Recipes, and Techniques of Classic Bistro Cooking, Anthony Bourdain: Bourdain, ülkemizde geçen sene Türkçe'ye çevrilen "Mutfak Sırları" adlı kitabıyla tanınıyor. Yazar kitabında, restoranı Les Halles'de yaptığı;  Onion Soup Les Halles, Steak au Poivre, Boeuf Bourguignon, Coq au Vin ve Chocolate Mousse gibi evde kolayca yapılacak tariflerin yanısıra Bouillabaisse, Cassoulet ve Roulade of Wild Pheasant  gibi zor gözüken- ama (benim gibi) çabuk panik olan kişilerin bile kolayca yapabileceği bir anlatıma sahip olan- tariflere yer veriyor.

Alfred Portale Simple Pleasures: Home Cooking from the Gotham Bar and Grill's Acclaimed Chef, Alfred Portale: Simple Pleasures'da çok kolay yapılabilen ama sonuçtan çok memnun kalacağınız 125 tarif verdiğini söylüyor Alfred Portale. Spicy Shrimp Salad with Mango, Avocado, and Lime Vinaigrette; Pizza with Roasted Chiles, Manchego, and Scallions; Duck Vindaloo; and Roasted Monkfish with Green Peppercorn Sauce tariflerden bazıları ama kullanılan malzemeler bile bana çok kolay bulunan şeyler gibi gelmedi.

Back to the Table: The Reunion of Food and Family, Art Smith: Oprah'ın özel aşçısı Art Smith, kitabında aile bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan 150 tarif sunarken bir yandan da birlikte yemek yeme ritüelinin anlamı üzerine yorumlamalarda bulunuyor. Kitap "Breaking Bread," "The Family Meal," ve "Food Is Love" başlıklı konulara ayrılıyor ve her konuda belirli menüler eşliğinde tarifler sunuluyor.

Sizin çok sevdiğiniz, tavsiye edebileceğiniz Türkçe veya İngilizce yemek kitapları hangileri?

Comments

Doğum günü kutlu olsun Şefika. İnşallah çok güzel yıllar bekliyordur seni önünde.

Tavsiyeler için de çok teşekkür ederim. Bouchon'u ben de almam herhalde. Back to the table'ın konsepti hoş gözüküyor ama kitabı görmek lazım sanırım.

Heidi Swanson'un Cook 1.0'ından sitede bahsetmiştim haziran ayında. Hatta o ay erkenden sipariş ettim ama sonra vazgeçtim. nedense aşırı vejeteryan olur da bizim tadlarımıza uymaz gibi geldi. Ama Heidi çok tatlı biridir. Bir ara karşılıklı mail yoluyla bilgi alışverişinde bulunmuştuk. Gourmet Cookbook'un da arka sarı fonu rahatsız edici derece diye yorumlar okudum. Doğru mu?

Pie tariflerini ben de çok seviyorum. Amazon'un editörlerine göre bu yılın en iyi yemek kitabı Pie: 300 Tried-and-True Recipes for Delicious Homemade Pie adlı kitapmış. Pie konusunda en iyi kitap gerçekten bu mu?

Jamie Oliver'ın kitabının genelde fotoğraf açılarını inceliyorum, çünkü niyeyse ondan yaptıklarım güzel olmuyor.

Annemin 1980'lerde ciltletip üzerine adımı yazdırdığı Leman Cılızoğlu'nun Yemek Pişirme kitabı var bende de. Türkçe kitaplar arasında en çok onu kullanıyorum. Son zamanlarda da Sahrap Soysal ile Anneannemin Mutfağı kitabını almıştım. Soysal'ın kitabı hem diğerine göre ucuz hem de daha çok bilgiyi içeriyor. Türkçe kitaplarım azmış cidden. Sizinkileri okuyunca farkettim.

Özlem, bahsettiğin konuyla ilgili en çok satılanlar bu sayfanın en üstündeki üç tanesi. benim amazon.com'dan aldıklarım almanya üzerinden geliyor.

Ssengun, çok sağolun yorumunuz için.

Merhaba Sefika Dogum gunun kutlu olsun...
hersey gonlunce olsun...

merhaba sevgili hatice,
ben nete girmeye çok yeni başladım.ilk günümdede tesadüfen portakal ağacını keşfettim.sonradahergün ilk işim sizin siteye girmek oldu.anlayacagınız bende herkes gibi kısa zamanda bu sitenin müptelasıoldum.seni kutluyorum böyle bir site hazırladığın için, güzel insanları biraraya topladıgın ve benide aranıza kattığın için.herkese sevgilerimi gönderiyorum.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)