Hazır yufka mantısı
hafta sonu yemeği

2004 yılının en iyi yabancı yemek kitapları

New York Times, Gourmet gibi pek çok yayın yıl sonuna doğru en iyi kitaplar listesi yayınlıyorlar. Ben birkaç tanesine göz gezdirdim.  Bende hiç biri yok -muhtemelen içlerinden birini seçip alacağım- ama listenin üst sıralarında yer alan kitaplar ve açıklamaları şöyle:

Bouchon, Thomas Keller: bu kitap mutlaka her listenin baş sıralarında yer alıyor. Keller, Amerika'da meşhur French Laundry restoranının sahibi. Aynı isimli bir yemek kitabı da var. Keller, French Laundry'nin hemen yanına daha sade yemeklerin yapıldığı ama kendinizi daha rahat hissedebileceğiniz bir restoran açmayı hayal edince "Bouchon"un ilk adımları atılmış. Kitabın ana fikri; en güzel yiyeceklerin bembeyaz örtülerin serili olduğu lokantalardan çıkmak zorunda olmadığı gibi en güzel yemeklerin de pahalı malzemelerle yapılması gerekmez. Önemli olan içinde bulunduğunuz sürecin her adımına dikkat etmektir.

Anthony Bourdain's Les Halles Cookbook, Strategies, Recipes, and Techniques of Classic Bistro Cooking, Anthony Bourdain: Bourdain, ülkemizde geçen sene Türkçe'ye çevrilen "Mutfak Sırları" adlı kitabıyla tanınıyor. Yazar kitabında, restoranı Les Halles'de yaptığı;  Onion Soup Les Halles, Steak au Poivre, Boeuf Bourguignon, Coq au Vin ve Chocolate Mousse gibi evde kolayca yapılacak tariflerin yanısıra Bouillabaisse, Cassoulet ve Roulade of Wild Pheasant  gibi zor gözüken- ama (benim gibi) çabuk panik olan kişilerin bile kolayca yapabileceği bir anlatıma sahip olan- tariflere yer veriyor.

Alfred Portale Simple Pleasures: Home Cooking from the Gotham Bar and Grill's Acclaimed Chef, Alfred Portale: Simple Pleasures'da çok kolay yapılabilen ama sonuçtan çok memnun kalacağınız 125 tarif verdiğini söylüyor Alfred Portale. Spicy Shrimp Salad with Mango, Avocado, and Lime Vinaigrette; Pizza with Roasted Chiles, Manchego, and Scallions; Duck Vindaloo; and Roasted Monkfish with Green Peppercorn Sauce tariflerden bazıları ama kullanılan malzemeler bile bana çok kolay bulunan şeyler gibi gelmedi.

Back to the Table: The Reunion of Food and Family, Art Smith: Oprah'ın özel aşçısı Art Smith, kitabında aile bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan 150 tarif sunarken bir yandan da birlikte yemek yeme ritüelinin anlamı üzerine yorumlamalarda bulunuyor. Kitap "Breaking Bread," "The Family Meal," ve "Food Is Love" başlıklı konulara ayrılıyor ve her konuda belirli menüler eşliğinde tarifler sunuluyor.

Sizin çok sevdiğiniz, tavsiye edebileceğiniz Türkçe veya İngilizce yemek kitapları hangileri?

Comments

Ozlem, kitap tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Barefoot contessa bana fazla fransız tarifleriyle doluymuş gibi geldi. sence nasıl? denenebilir şeyler var mı? Village bakers wife kitabım var. çok güzel gerçekten. Ainsley Harriot da çok komik biri. her yemeğe mutlaka "lovely!" diyor.

Merhaba bu siteden cok etkilendigimi soyleyerek sozlerime basliyayim .Hatice eger kitap seviyorsan bu kitaplari kesin tavsiye ederim The barefoot contessa cookbook,Canapes,The Bakers dozen cookbook,Simply Delectable,1001 muffins ,The barefoot contessa parties,The village bakers wife .Ainsley Harriot un tum kitaplari ve tabiiki Donna Hay
Turklerden de su anda en sevdigim kitap Buyukada yemekleri .
Keep

Siteyi bir iki hafta once bir arkadasimin tavsiyesi uzerine ogrendim. Soylemeye gerek yok ama ilk gunden beri gercekten cok begenerek takip ettigim bir sayfa oldu.

Yemek kitaplari arasinda benim cok faydalandigim basta Gonul Candas in "Bereketli Olsun" kitabi. Bu kitabi evlenirken annem bana hediye etmisti. Ancak Amerika da yasadigim icin bazi Turk yemeklerini yaparken malzeme bulmakta zorlaniyordum. Bunun uzerine buradan Ingilizce yazilmis iki tane Turk yemekleri kitabi aldim:

Birincisi Ozcan Ozanin "Sultan's Kitchen" adli kitabi. Ozcan Ozan Bostonda bir Turk restorani sefi. Orada yaptigi yemeklerin tariflerini vermis. Kitabin renkli ve resimli olusu guzel. Modern ve klasik Turk yemek tarifleri var. Ben ekmek, pide ve lahmacun tariflerinden cok faydalandim:)

Ikincisi Ayla Algarin "Classical Turkish Cooking" isimli kitabi. Daha klasik, Osmanli mutfagina yakin yemeklerin tarifleri var. Olculer ve tarifler oldukca acik. SImdiye kadar ordan denedigim butun yemekler cok guzel oldu.

Iki kitabi da Amazon.com da bulabilirsiniz.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)