haşhaşlı ve tahinli kek
çikolatalı ve tahinli pasta

Etli kuru fasulye

Kuru_fasulye1

teyzem geçen hafta bize geldiğinde "neden sitede kuru fasulye tarifi yok?" diye sormuştu. annem de onun için bugün bu yemeği hazırladı. eğer kuru fasulyeyi pirinç veya bulgur pilavının yanında ikram edeceksiniz bu ikiliye en iyi arkadaş karışık turşu oluyor. pilav üstü servisi tercih ediyorsanız o zaman ayran daha uygun olabilir.

Kuru_fasulye2

Malzemeler:

 • 2 su bardağı kuru fasulye
 • 1kg kemikli kuzu eti (kuzu kol)
 • 4 adet orta boy kuru soğan
 • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • yarım yemek kaşığı domates salçası
 • yarım yemek kaşığı biber salçası
 • 4-5 adet kurutulmuş acı sivribiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanması:

 1. kuru fasulyeleri akşamdan veya ertesi gün sabah erken saatlerden tencereye koyup yıkayın. üzerini 4-5 parmak geçecek kadar soğuk su koyun. tencereyi ocağa koyup 1 taşım kaynatın. altını kapatıp 6-7 saat bekletin. bu süreden sonra tencereyi tekrar ocağa alıp kısık ateşte kendi suyunda fasulyeler yumuşayana kadar pişirin. (suyu az gelirse kaynamış su ekleyin.)
 2. fasulyeler pişerken ayrı bir geniş tencereye 4 adet kuru soğanı yemeklik doğrayın.  zeytinyağını koyun. etleri yıkayıp ilave edin. ocağa alıp etler bıraktıkları suyu çekene kadar kavurun. (bu arada fasulyeler pişmeye devam etsin). daha sonra etlere salçaları ve acı biberleri ekleyin. etlerin üzerine çıkacak kadar kaynar su ilave edin. etler yumuşayana kadar pişirin.
 3. her ikisi de pişince fasulyeleri etlerin üzerine boşaltın.  eğer fasulye ete göre fazla görünüyorsa bir kısmını piyaz yapmak için ayırın. (çünkü her fasulyenin şişme oranı farklı olabilir). tencereye tuzu da ilave edip 1-2 taşım kaynatın. artık yemeğiniz servise hazırdır...

 

Comments

bende kuru fasulye pisirmek icin netten tarif bakanlardanim, ilk olarak portakal agacina baktim cunku dediginiz gbi, bende bu sitedeki tarifleri guveniyorum ve hepsi cok guzel cikiyor, simdi annem evden cikarken fasulye yemegi yap dedi, ben nasil pisirecegimi bilmiyorum dedim, tarif etti, fasulyeyi sizin dediginiz gibi, ama et i soganla beraber hasladiktan sonra diger tencede bir tarsimlik kaynattigimiz fasulyeyi ekle, uzerinede salca kizart dok ve biraz daha kaynat dedi, herzaman annemin yaptigi fasulye yemekleri guzel olur, bu seferlik annemin yaptigi yapacagim, ins. gelecek sefere sizinkini, bu arada bu ilk fasulye yemegim olacak, ins. sonuc guzel olur, evde dile dusmek istemiyorum:s, hayirlisi neyse, tesekurler paylasimlar icin, hepsini seviyoruz, kendinizi iyi bakin...

merhabalar ben de yeni aldım tarifi yarın deneyeceğim. hiç anlamam yemek işinden ve kuru fasulye yapmanın zor olduğuna inananlardanım. yorumlarımı yarın bekleyin. babam zor bi gurme :)

merhaba ben yeni bir evkadiniyim fasulyeyi pisiremiyorum belki 10 defa yaptim pismedi ac kaldik yani ltf yardimcim olurmusunuz :(

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)