haşhaşlı ve tahinli kek
çikolatalı ve tahinli pasta

Etli kuru fasulye

Kuru_fasulye1

teyzem geçen hafta bize geldiğinde "neden sitede kuru fasulye tarifi yok?" diye sormuştu. annem de onun için bugün bu yemeği hazırladı. eğer kuru fasulyeyi pirinç veya bulgur pilavının yanında ikram edeceksiniz bu ikiliye en iyi arkadaş karışık turşu oluyor. pilav üstü servisi tercih ediyorsanız o zaman ayran daha uygun olabilir.

Kuru_fasulye2

Malzemeler:

 • 2 su bardağı kuru fasulye
 • 1kg kemikli kuzu eti (kuzu kol)
 • 4 adet orta boy kuru soğan
 • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • yarım yemek kaşığı domates salçası
 • yarım yemek kaşığı biber salçası
 • 4-5 adet kurutulmuş acı sivribiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanması:

 1. kuru fasulyeleri akşamdan veya ertesi gün sabah erken saatlerden tencereye koyup yıkayın. üzerini 4-5 parmak geçecek kadar soğuk su koyun. tencereyi ocağa koyup 1 taşım kaynatın. altını kapatıp 6-7 saat bekletin. bu süreden sonra tencereyi tekrar ocağa alıp kısık ateşte kendi suyunda fasulyeler yumuşayana kadar pişirin. (suyu az gelirse kaynamış su ekleyin.)
 2. fasulyeler pişerken ayrı bir geniş tencereye 4 adet kuru soğanı yemeklik doğrayın.  zeytinyağını koyun. etleri yıkayıp ilave edin. ocağa alıp etler bıraktıkları suyu çekene kadar kavurun. (bu arada fasulyeler pişmeye devam etsin). daha sonra etlere salçaları ve acı biberleri ekleyin. etlerin üzerine çıkacak kadar kaynar su ilave edin. etler yumuşayana kadar pişirin.
 3. her ikisi de pişince fasulyeleri etlerin üzerine boşaltın.  eğer fasulye ete göre fazla görünüyorsa bir kısmını piyaz yapmak için ayırın. (çünkü her fasulyenin şişme oranı farklı olabilir). tencereye tuzu da ilave edip 1-2 taşım kaynatın. artık yemeğiniz servise hazırdır...

 

Comments

Kuru Fasülyeleri 1 Çay Kaşığı Tuz ve 1 yemek kaşığı şeker ile ısladım. İkinci kaynatmada eski suyu döktüm. Ve düdüklüden ses gelinceye kadar orta ateşte, ses geldikten sonra 35 dakika kısık ateşte pişirdim. Migrostan aldığım annemin beğenmediği fasulyeler lokum gibi oldu :). 2 Büyük Baş soğan ve 3 diş sarımsak kullanmanızı tavsiye ederim. et yerine öğrenci oldugum icin sucuk kullandım. sivri biber ve domates salçası yerine, bir yemek kaşığı biber salçası kullandım. sonra pişirdigim harcı karıştırdım ve 1-2 taşım kaynattım. süper oldu. eminim bir erkek olarak annem benim böyle kuru fasülye yaptığımı görseydi gözleri dolardı :).

Tüm siteleri inceledim en güzel kuru fasulye burada. portakal ağacına teşekkürler.

Harika bi kurufasulye yaptım sayenizdeee...yemek yapmayı yeni yeni öğreniyorum..güzel tariflerinizle sayenizde zevkle yemek yapıyorumm...TEŞEKKÜRLERR...

yemede yanında yat çok güzel gözüküyor allah bu tatlardan kimseyi mahrum bırakmasın. ELLERİNİZE sağlık

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)