taneli sebze çorbası
2004 yılının en iyi yabancı yemek kitapları

Hazır yufka mantısı

 

Hazir_yufka_mantisi_1

ortaokulda yatılı kalırken, hazır yufka mantısı çıktığı günler çok mutlu olurduk. aşçıbaşımız tonton bir laz teyzeydi ve sürekli sinirlenmek için bir bahanesi hazırdı. akşama güzel yemek çıkmayacağını bildiğimiz için öğlenden karnımızı iyice doyurmaya çalışırdık.  bunun için en iyi yöntem de tekrar sıraya girip ayni yemeği ikinci kere almaktan geçerdi.  nedense her daim sinirli olan aşçı teyze ikinci alışımızda bizi hatırlamaz ve her zamanki tavrının aksine "al çocuğum biraz daha ye" diye tabağımıza mantıları doldururdu. bu akşam mantıyı tabaklara koyarken de aklıma o teyze geldi. aslında şimdi düşünüyorum da o kadar çok çocuğa iyi bile dayanıyormuş...

Malzemeler:

 • 4 yufka
 • yarım kg kıyma
 • 3 baş kuru soğan
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • arzu edilirse 1 tatlı kaşığı pulbiber
 • 1 su bardağı mısır özü yağı
 • 1 kase sarımsaklı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı tereyağında kızdırılmış 1 tatlı kaşığı pulbiber

Hazırlanması:

 1. kıymayı, ince doğranmış soğan, karabiber, tuz ve isterseniz pulbiber ile yoğurup mantının içini hazırlayın.
 2. her bir yufkayı sekize bölüp tüm üçgenleri üstüste koyun. kıymalı içten ceviz büyüklüğünde bir parça alıp yufkanın geniş tarafına yayın. üçgenlerin kenarlarını içe doğru kapatmadan sarın ve üzerlerine fırça ile su sürün. daha sonra her bir ruloyu içe doğru kıvırarak sarın. tüm üçgenleri tamamlayıp bir tepsiye dizin.
 3. mısır özünü tavada kızdırıp  mantıların her iki yanını kızartın. sarımsaklı yoğurt ve pulbiberli sos ile servis yapın.

Comments

bu tariften çok anlattığın çocukluk anın dikkatimi çekti çünkü aynı olayı bende lisede yaşardım.o mantının lezzetini hala unutamıyorum.Evde denememe rağmen aynı tat yok.bu arada lise yi ortaokulu nerede okudunuz

ben bu mantıyı kıymalı malzemeleri pişiriyorum sonra içine koyuyorum ayrıca fırında sıvı yağını biraz fazla tutıp pişiriyorum,sonra yoğurtlayıp salçalıyorum .her zamanki gibi süper bir tarif ve sunum.

harika bir site bundan sonra bende takip edeceğim. herkesin ellerine sağlık. fatoş

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)