bayramınız mübarek olsun!
tuhurje

et haşlama

Et_haslama

bayram benim için gubate, tuhurje ve baklava demek ama kurban bayramına özel olarak annemin haşlama et tarifini yazacağım.  haşlamayı kurbanın ertesi günü pişirseniz daha uygun olur...

Malzemeler:

  • 2kg kemikli et (gerdan/kol veya but olabilir)
  • 2 baş kuru soğan
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 1,5  litre soğuk su

Hazırlanması:

  1. eti kasabınıza parçalatıp haşlamalık olarak hazırlatın.
  2. etleri soğuk suyla yıkayıp sularını süzdürün, derin bir tencereye alın. (vaktiniz varsa normal yoksa düdüklü tencereye koyun.) 2 baş kuru soğanı soyup bütün olarak etlerin yanına koyun.
  3. 1,5 litre soğuk suyu ilave edin. (su etlerle yüze yüz olacak.) tencereyi kapağı aralık olarak yüksek ateşe oturtun. kaynamaya başladıktan sonra altını kısın. (kısık ateşte et suyunun rengi koyulaşıyor, yüksek ateşte et hemen kaynamaya başlayınca etin suyu daha berrak oluyor.) tencerenin üzerinde oluşan köpükleri kevgirle alın.
  4. eğer düdüklü tencere ise et pişirme ayarına getirip 15-20 dakika kadar pişirin. normal tencere ise altını kısıp kapağı hafif aralık bırakın. taşmaması için arada kontrol ederek yaklaşık 1 saat pişirin.
  5. piştikten sonra tuzunu ilave edip pilav eşliğinde  sıcak servis yapın. et suyuna 1-2 damla limon suyu damlatılırsa daha lezzetli olur.

Comments

tarifleriniz cok guzel.her birini denemeye gayret gosteriyoruz.
tekrar tesekkurler

birazdan yapıcam ve bu ilk yapışım işallah sorun olmucak..Teşekkürler tarif için siten mükemmel.

yeni evliyim ve 3 aydır yemekleri tatlıları börekleri burdan yapıyorum...eşim nerden öğrendin bunları diyor eee portakalağacı sağolsun diyorum:)

çok sevdiğim bir yemek kurban bayramının olmazsa olmazlarından.bu güne kadar hep büyüklerimizin elinde yiyordum .İlk defa kendim sizin tarifinile pişiriyorum.ELİNİZE SAĞLIK

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)