hafta sonunun tarifleri
portakallı ve havuçlu kek

arap kurabiye

Arap_kurabiye2

cumartesi akşamı ilk olarak, betül'ün forumda yazdığı arap kurabiyeleri yaptım.  evde kakao kalmadığı için ben kakao yerine çekilmiş verona kahvesi ekledim. bir de un miktarını mümkün olduğunca çok koydum.  hamurdan yuvarlarken fındık büyüklüğü yerine cevizden az küçük parçalar kopardım. sonuçta 48 adet enfes kurabiye çıktı. annem tarifi kendi defterine de yazdı. 

yeğenim meryem de kurabiyenin tadına bakınca "bunda kahve varr!" dedi. ben de herhalde beğenmedi diye düşünüp kurabiyeyi geri çekince bu defa "hatice, güzeeel güzeeel!"  deyip yemeye devam etti.

tarif için çok teşekkürler betül!

Arap_kurabiye3_1

malzemeler:

hamuru:
 • 3 haşlanmış yumurta sarısı
 • 1 paket oda sıcaklığında margarin
 • 1 paket vanilya
 • aldığı kadar un
üzerine:
 • yarım su bardağı pudra şekeri
 • yarım su bardağı nesquik
 • yarım su bardağı kakao (veya çekilmiş filtre kahve)

not: kabartma tozu eklemiyorsunuz.

Arap_kurabiye

hazırlanması:

 1. haşlanmış yumurta sarılarını elle iyice ufalayın. margarini katın. iyice bulamaç haline getirin. vanilyayı ekleyin.
 2. aldığı kadar un eklenir yoğurun. unu yavaş yavaş ekleyin. ceviz büyüklüğünde alıp elin içinde top yapın. kolaylıkla şekil alıyorsa daha fazla un koymayın.
 3. fındık kadar (veya cevizden biraz küçük) top yapın. 170 derecede 15 dakika pişirin. (ben ısıyı 150C'ye getirip 5 dakika daha pişirdim.)
 4. pudra şekeri,kakao ve nesquik'i bir kapta karıştırın. (küçük bir leğen gibi geniş bir kap olursa daha iyi oluyor) fırından çıkan sıcak kurabiyeler hemen bu karışıma bulayın. soğuyunca servis yapın.

Comments

10 yıldır yaptığım favori kurabiyem....sıcakken nescuikli pudra sekerine bularsanız sıcağıyla yapışıyor.ben sadece nescuik ve pudra sekeri kullanıyorum.tereyağla müthiş oluyor çocuklarada rahatlıkla verilebilir.margarin iğrenç bişey.eve sokmam.ama tereyağlı yapınca ununu birazdaha fazla koymak lazım dağılıyor.kesinlikle yumurta tadı olmuyor.şiddetle öneririm.

çok güzel gözüküyorlar gerçekten bu hafta sonu mutlaka deniyeceğim eminim çok güzel olacaklarr emeğinize sağlık teşşekürlerrrrr kurabiyelerimi yapınca tekrar ileteceğim bakalımmm nasıl olcak.

şuanda fırındalar merakla bekliyorum ortaya ne çıkacak. yalnız fırındayken bitane çaldım tadına bakmak için biraz tatsız geldi bizim kurabiyeler :S tum tadını nesquik kakao karışımından mı alması gerekiyor?! neyse karışıma bular bulamaz tadıp yorumlarımı yazarım.

Teşekkurler :)

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)