hafta sonunun tarifleri
portakallı ve havuçlu kek

arap kurabiye

Arap_kurabiye2

cumartesi akşamı ilk olarak, betül'ün forumda yazdığı arap kurabiyeleri yaptım.  evde kakao kalmadığı için ben kakao yerine çekilmiş verona kahvesi ekledim. bir de un miktarını mümkün olduğunca çok koydum.  hamurdan yuvarlarken fındık büyüklüğü yerine cevizden az küçük parçalar kopardım. sonuçta 48 adet enfes kurabiye çıktı. annem tarifi kendi defterine de yazdı. 

yeğenim meryem de kurabiyenin tadına bakınca "bunda kahve varr!" dedi. ben de herhalde beğenmedi diye düşünüp kurabiyeyi geri çekince bu defa "hatice, güzeeel güzeeel!"  deyip yemeye devam etti.

tarif için çok teşekkürler betül!

Arap_kurabiye3_1

malzemeler:

hamuru:
 • 3 haşlanmış yumurta sarısı
 • 1 paket oda sıcaklığında margarin
 • 1 paket vanilya
 • aldığı kadar un
üzerine:
 • yarım su bardağı pudra şekeri
 • yarım su bardağı nesquik
 • yarım su bardağı kakao (veya çekilmiş filtre kahve)

not: kabartma tozu eklemiyorsunuz.

Arap_kurabiye

hazırlanması:

 1. haşlanmış yumurta sarılarını elle iyice ufalayın. margarini katın. iyice bulamaç haline getirin. vanilyayı ekleyin.
 2. aldığı kadar un eklenir yoğurun. unu yavaş yavaş ekleyin. ceviz büyüklüğünde alıp elin içinde top yapın. kolaylıkla şekil alıyorsa daha fazla un koymayın.
 3. fındık kadar (veya cevizden biraz küçük) top yapın. 170 derecede 15 dakika pişirin. (ben ısıyı 150C'ye getirip 5 dakika daha pişirdim.)
 4. pudra şekeri,kakao ve nesquik'i bir kapta karıştırın. (küçük bir leğen gibi geniş bir kap olursa daha iyi oluyor) fırından çıkan sıcak kurabiyeler hemen bu karışıma bulayın. soğuyunca servis yapın.

Comments

merhaba,
margarin/tereyağı tartışmasının yerinin forum olduğuna, sonucunda da pek çok tartışma çıkacağına inanıyorum. (ben de her yemekte zeytinyağı kullanan biriyim.) bu yüzden eğer tartışma uzayacaksa lütfen konuyu forumda devam ettirin.

Margarin ile Plastik arasindaki ince fark:
Margarin tipki tereyagi ve diger butun yemek yaglari gibi bir cok asit, doymus, yari-doymus ve doymamis yaglardan icerir. Hidrojenasyon prosesi herhangi bir sivi yagi kati hale getirmek icin kullanilir. Ayni islem sabun uretiminde de kullanilir. Hidrojenize, yani yapay katililastirma islemi, pazarlama, kullanim kolayligi ve raftaki omrunu uzatma gibi amaclar icin kullanilsa da insan sagligina zararli oldugu yaygin bir kanaattir. bu noktada Zeynep e katiliyorum. Isin asli, margarinda daha fazla trans-yag, tereyaginda daha fazla doymus-yag vardir ki kimine gore birincisi kimine gore ikincisi daha zararlidir.

Plastik ise cok genel bir kavramdir. sentetik ve yari sentetik, polimerizasyon yada organik yogunlasma ile olusur, en yaygin ornekleri, naylon, PVC vs. gibi petrokimyasal urunlerdir. Hic abartisiz: en az 100bin belki birkac milyon cesit plastik vardir ve kimyasal yapilari birbirinden cok farklidir.
Yine de plastikler yedigimiz yiyeceklere gore cok basit kalir kimyasal olarak. Mesela naylon (Du Pont firmasinin tescilli urunu ve tam formulu firma sirridir) cok uzun bir Karbon-Hidrogen zincirinden olusur ki en basit polimer orneklerindendir. Bunun gibi PET, teflon.. herbiri yuzlerce molekulden olusan cok komplex yapilari vardir.

Su, tuz ve mineraller haric butun besinler yag, protein,karbonhidrat, vs gibi temel besin gruplarindan olusur. Margarinde (her marka ve cesit ayri olmak uzere) onlarca degisik yag, asit ve protein vardir. Mesela bir protein onlarca belki yuzlerce amino-asit icerir, Her amino-asit molekulu bir-kac bin atomdan olusur...

Sanirim bu kadari plastik ile margarin arasindaki farki anlatmaya yetmistir.

Merhabalaaarrr, Margarinle ilgili açıklamaları için zeynep'e teşekkürler. Ben çok uzun zamandır margarin kullanmayanlardanım.Pasta, börek, kek ve kurabiyelerimde tereyağ veya sıvı yağ kullanıyorum. Yaptıklarımdan yiyenler lezzetinin farklı olduğunu söylüyorlar. (beğeniyorlar) Eve margarini kesinlikle almıyorum.Kullanıp kullanmamak sizlere kalmış.

Türkân GÖKBAKAR

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)