gelecek program
geçmiş olsun Mine!

minik paylar

Mini_pie_1_1

perşembe günü uzun bir aradan sonra notmartha'nın sitesine bakarken tiny pies isimli yazısını gördüm. megan sitesinde hazır pay hamurundan daireler kesip muffin kalıplarına yerleştirmiş. bunu nasıl yaptığını da adım adım anlatmıştı. benim çok hoşuma gittiği için akşam eve geldiğimde ben de minik paylar yapmak istedim. burada hazır satılmadığından pay hamurunu kendim hazırladım. şekil örnekleri için de bu sayfadan yararlandım.

payların içlerini yeşil elma+toz şeker + tarçın ile doldurdum. siz isterseniz  farklı içlerle de hazırlayabilirsiniz. amerika'dakiler de hazır pay hamuru + pay içi ile daha kolay yapabilir.

Mini_pie_2

pay hamuru:

  • 2,5-3 su bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 paket soğuk margarin (250gr), küçük küpler halinde kesilmiş
  • 1/4 veya 1/2 su bardağı buzlu su*

* bir su bardağına 4-5 buz kalıbı koyun. üzerlerine çok az su ilave ederek buzların tamamen erimesini sağlayın.

hazırlanması:

  1. unu, tuzu ve şekeri mutfak robotunda karıştırın. margarin küplerini ekleyip 10 saniye karıştırın.
  2. robot çalışır vaziyette iken suyu kapağın üst borusundan çok yavaş ilave edin. yaklaşık 30 saniye karıştırın. karışan hamuru tezgaha alıp disk şekli verin. streçleyip buzdolabında bir saat bekleyin.
  3. bir saat sonra hamuru merdane ile açın. büyüklü küçüklü daireler kesin. büyük daireleri kalıplara yerleştirin. dilediğiniz iç ile doldurun.
  4. hamurların kenarlarına yumurta beyazı sürün. küçük daireleri istediğiniz şekillerde süsleyip payların üzerlerine kapatın. 200C'de üzerleri kızarana kadar pişirin. eğer içleri hala tam pişmemişse üzerlerine alüminyum folyo kapatıp bir süre daha pişirin.

notlar: 1. eğer hamur suyu eklediğinizde hala kırıntı halinde ise su az gelmiş demektir. bu durumda hamuru karıştırarak bir yemek kaşık kaşığı ile azar azar su ekleyin.

2. disk şekli verirken hamuru çok fazla yoğurmamaya özen gösterin.

Comments

harika görünüyorlar:D hımmmm. mutlaka deniyeceğim haticecim

Semanur, dün yazamamıştım, isterseniz milföyü çatalla delerek deneyebilirsiniz. inşallah kızınız benden kat kat becerikli olur.

hanzadeciğim artık size kalabalık bir misafir grubu geldiğinde denersin.

sağolasın müge. sen de sevgiyle kal.

yaklaşık bir haftadır siteye bakmıyordum bugüne hepsi birikti mesayim bitiyor ben hala gözümü siteden ayıramıyorum.ellerine sağlık hatice daha bakamadığım yada tarifini alamadığım tarifler var. yarın kaldığım yerden devam edeceğim zamanın nası geçtiğini anlamadım.sevgiyle kal...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)