rulo köfte
istanbul ve kar

yemek ve kültür dergisi

Yemek_ve_kultur_dergisi

birkaç ay önce erkek kardeşimle birlikte çiya'ya gittiğimizde bana göre çok güzel, kardeşime göre ise  çok değişik  olan yemekleri tatma imkanı bulmuştuk. kardeşim özellikle domates tatlısından bir hafta kadar bahsetmişti. o zaman ilk aklıma gelen benim gibi kaybolan yiyeceklere meraklı birinin bile bu tür yerlerin & yemeklerin varlığından haberdar olmadığı idi. "keşke unutulmakta olan bu tatların, bir zamanların yemek kültürünün yaşatılması için daha çok çaba gösterilse" diye düşünmüştüm.

benim gibi sadece düşünmek ile kalmayıp belirli bir çaba gösteren bir grup insan, çiya'nın sahibi musa bey ve eşi zeynep hanım öncülüğünde yemek ve kültür ismi ile yeni bir dergi çıkartmış. ben sadece derginin kapağını görebildim ama sırf kapağı ve yazarlar listesi ile bile abone olmanıza değecek bir dergi olduğu belli oluyor. (dergiyi bayilerden de satınalabilirsiniz ama abonelik daha iyi seçenek gibi duruyor...)  bu kadar kaliteli bir derginin çıkarılmasında emeği geçen herkese teşekkürler!

dergi hakkındaki ayrıntılı bilgiyi yemekvekultur.com sitesinden edinebilirsiniz.

Comments

Yillardir yaptigim bir un helvasi tarifi, Gonul Candas'in vazgecilmez Bereketli Olsun kitabindan, benim notlarimla.

Malzemeler:
1 kucuk paket margarin (125 gr.) (ben genellikle tuzsuz tereyagi kullaniyorum)
2 su bardagi un (su bardagi olculerini cup olarak cevirmek mumkun)
1.5 su bardagi seker
1 su bardagi sut
1 su bardagi su
1 corba kasigi cam fistigi

Yapilisi:
- Yag eritilip un eklenir. Orta ateste karistirilarak koyu pembe kavrulur. (Asagi yukari 20-25 dakika.) Son 4-5 dakikada fistiklar ilave edilerek hep birlikte karistirilir.

- Tenceryi atesten alip once seker ilave edilip sonra da sut ve su konur.

- Tekrar tencereyi ocagin uzerine alarak karisim tencereye yapismayacak koyuluga gelinceye kadar karistirilir.

- Iki kasik arasinda sekil verilerek servis tabagina alinir. Uzerine hafif tarcin serpilebilir.

merhaba haticecigim,
ben new jersey'den yaziyorum.sitenizi hergun takip ediyorum.bir ricam olacak,acaba bana un helvasi tarifi verir misiniz?kime sorduysam,nerede yiyip begenip tarif almak istediysem herkes "goz karari un ,goz karari seker, kararincaya kadar kavur" gibi benim asla beceremeyecegim tarifler soylediler,yine de denedim ama istedigim gibi olmadi.mumkunse olculeri ve kavurma suresini istiyorum.simdiden tesekkurler,her sey gonlunuzce olsun canim.sizi can i gonulden tebrik ediyorum,gercekten cok yararli bir is yapiyorsunuz. selamlar...

Senay;

Isin adresini yazmis sagolsun. ben de tarif etmeye calisayim.kadikoy carsisindan gecerek gidiliyor ciyaya. (balikcilarin ve manavlarin oldugu yer)yanilmiyorsam migrosun ust paraleli oluyor. veya soyle diyelim: akmar pasajinin oldugu sokagin ust paraleli. o sokaga geldigin zaman zaten uc dukkandan birinin tabelasini goruyorsun. uc ciyadan en eski olani en kucuk olani. ama ilk gidenler icin ikisinin ortasinda yer alan iki katli ciyayi oneririm. cunku girisinde ilk goruste insani farkliligi ile insani cezbeden salata, tencere yemekleri ve tatlilar icin tezgahlar var. boylece salatalari, tencere yemeklerini kendin secebiliyorsun. salatalari tabagina kendin koyabiliyorsun. umarim en kisa zamanda gidersin.ben oraya hem tum yakin tanidiklarimi hem de az taniyip yemek konusunda bir yakinlik hissettigim bir suru kisiyi goturdum. (bir keresinde guney kibrisli bir arkadasimi goturdum, hala maillerde yedigimiz salatalarin iceriklerini soruyor)herkes memnun kaldi.
selamlar
meral

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)