anneler gününüz kutlu olsun
nokul

dilber dudağı tatlısı

Dilber dudagi tatlisi

nihayet teyzeme telefon edip bize getirdiği harika tatlının tarifini yazdırmasını istedim. teyzem tarifi Emine Beder'in tatlılar kitabından bulmuş. teyzemle telefonda konuşurken hiçbir zaman tek bir konuya bağlı kalamıyoruz. devamlı daldan dala atlayarak konuşuyoruz. tarif yazarken de aynısı olduğu için normalden daha uzun sürede yazdım. ama telefonu kapattığımda ilk düşündüğüm şey  "inşallah meryem de büyüdüğünde benimle konuşmaktan bu kadar keyif alır" oldu. zaten teyzemle ne zaman konuşsam aklıma hep bu düşünce geliyor. tüm yaptıkların için çok teşekkürler teyzeciğim...

malzemeler:

 • 2 yumurta
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı süt
 • 1 çorba kaşığı sirke
 • 1 fiske tuz
 • 4 su bardağı baklavalık un, elenmiş
 • 250gr nişasta; açmak için
 • 200gr ceviz veya fındık, iri dövülmüş
 • 1,5 paket tereyağı (teyzem 1 paket kullanmış)
 • 1 yumurtanın akı


şerbet:

 

 • 5 su bardağı toz şeker
 • 4 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

10-12 kişilik

hazırlanması:

 1. unun ortasını havuz gibi açıp yumurta, süt, sıvı yağ, sirke ve tuzu ekleyin. hepsini karıştırıp özlü bir hamur yoğurun.
 2. hamurdan ceviz iriliğinde 20 parça koparıp beze yapın. üzerlerine nemli bir bez örterek bezeleri yarım saat dinlendirin.
 3. bezeleri nişasta serpilmiş zemine koyun. üzerlerine tekrar nişasta serpin. her birini servis tabağı büyüklüğünde açın. (o kadar büyük açamıyorsanız tatlı tabağı büyüklüğünde de açabilirsiniz). açtıklarınızın üzerine nişasta serpin.
 4. 10 yufkayı üst üste koyup hep birlikte mümkün olduğunca büyüterek ve devamlı alt üst ederek açın. (alt üst etmezseniz alttaki yufkalar küçük kalır.)
 5. açtığınız onlu gruptan su bardağı ile yuvarlaklar kesin.
 6. cevizi yumurta akı ile karıştırın. yuvarlakların bir kenarına cevizli harçtan koyun. diğer kenarını hafifçe bastırarak üzerine kapatın.
 7. kalan bezeleri de aynı şekilde açıp hazırlayarak hepsini hafif yağlanmış tepsiye dizin.
 8. tereyağını eritip 1 dakika kaynatın. kaynar haldeki yağı kaşık yardımıyla tatlıların üzerine gezdirin. (yağın tortusunu kesinlikle kullanmayın) 170C fırında altları ve üstleri kızarana kadar pişirin.
 9. bu arada şerbet için şekeri ve suyu 10 dakika kaynatın. ocaktan indirmeden hemen önce limon suyunu ekleyip ılınmasını sağlayın.  fırından çıkardığınız tatlılar ılınınca yine ılık haldeki şerbeti üzerlerine gezdirin. tatlılar şerbeti çekene kadar tepsinin üzeri kapalı halde bekletin.

Comments

Tatlı harika görünüyor...malesef ben hamur açma işlerinde çok beceriksizim...ama asla yılmıyorum...şekil itibariyle kötü olsalarda :)) genelde çok lezetli oluyorlar.hatice ve tarifleri sağolsun...tabi hal böyle olunca eşimin damaktadı hergeçen gün zenginleşiyor ama göz zevki için aynı şeyi söyleyemem...
bu arada sevgili hatice benim teyzem yok,kızkardeşimde ,annemin ve anneanneminde teyzeleri yok...sen bence çok şanslın meryem de öyle :))

bence meryem çok şanslı senin gibi sıcak ve samimi biri bizleri tanımadığı halde bizimle
herşeyini paylaşıyor ve yardımcı olabiliyorsa kendi ailesine karşı daha vericidir diye düşünüyorum yardımların ve sıcak bir ortamda
bizlere yardımcı olduğun için teşekkürler
tatlı bir harika
sevgilerimle

Deniz, teyzem piyale'nin ununu kullandığını söylemişti.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)